Na wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Toruniu złożyły się uroczysta gala w Teatrze Baj Pomorski, sesja sejmiku niepełnosprawnych z udziałem marszałka województwa, a także wystawa rękodzieła w Urzędzie Marszałkowskim połączona z kiermaszem. 3 grudnia reprezentanci wszystkich środowisk niepełnosprawnych regionu zasiedli w ławach sejmiku województwa, by przedstawić samorządowcom swoje interpelacje, pytania i wnioski.
Podczas spotkania w holu Urzędu Marszałkowskiego odbyła się wystawa rękodzieła artystycznego niepełnosprawnych, połączona z kiermaszem. Wszyscy odwiedzający mogli kupić niepowtarzalne, ręcznie wykonane świąteczne prezenty, piękne przedmioty użytkowe.
Podczas obchodów wręczono nagrody w konkursie „Województwo Kujawsko-Pomorskie bez Barier”, promującym przyjazną niepełnosprawnym przestrzeń architektoniczną. Ideą konkursu, który odbywał się w tym roku po raz drugi, jest promowanie przestrzeni publicznej bez barier, a także wyróżnienie gospodarzy obiektów, którzy biorą pod uwagę potrzeby i ograniczenia osób niepełnosprawnych. Do rywalizacji można było zgłosić każdy spośród publicznych obiektów, w pełni przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych – hotel, kościół, obiekt sportowy, restaurację, kamienicę, czy blok mieszkalny. Komisja konkursowa sprawdzała stopień dostosowania budynków i funkcjonujących w nich instytucji do możliwości i potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, głuchych i niedosłyszących oraz niepełnosprawnych ruchowo.
Nagrodę główną otrzymał Toruński Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. księdza Jerzego Popiełuszki. Uznany za najlepiej przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych, mieszczący się przy ul. Ligi Polskiej 8, budynek posiada wszelkie niezbędne zabezpieczenia, udogodnienia i oznaczenia, dzięki którym przebywające w nim osoby niepełnosprawne mogą czuć się wygodnie i bezpiecznie. W 4 oddziałach zakładu przebywa stale 130 podopiecznych o różnym stopniu niepełnosprawności, wymagających stałej opieki i zabiegów pielęgnacyjnych.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i Andrzej Sochaj, wiceprezes Zarządu PFRON.
Oprac. Troy