Poszukiwanie drogi

13 kwietnia w kinie KOSMOS w Katowicach odbył się przedpremierowy pokaz specjalny filmu „Chleb zabija ptaki”. Jest on produkcją niezależną.

Film został wyprodukowany przez muzyka, tekściarza i działacza kulturalnego Michała Laksę, a jedną z wiodących ról zagrał jego syn z niepełnosprawnością, Patryk Laksa, aktor i standuper. Sala kinowa była pełna, było wielkie zainteresowane pokazem, a film przyjęto bardzo dobrze.

– Film to jest takie zupełnie inne doświadczenie, to takie wejście w inny świat, w którym wszystko jest nowe – powiedział Patryk Laksa. – Dobrze mi się pracowało z ojcem, chociaż czasem było różnie, bo my zawsze się wszędzie spóźniamy.

W jego powstaniu biorą udział, obok profesjonalnych aktorów, także osoby niepełnosprawne (zarówno ruchowo, jak i intelektualnie), „naturszczycy”, osoby wykluczone społecznie oraz uchodźczyni z Ukrainy. Ponadto warto dodać, że zdjęcia zrealizowano na terenie Górnego Śląska: w Katowicach, Pszczynie, Kobiórze i Ustroniu.

Gatunkowo film reprezentuje kino drogi opowiadając o wędrówce dwóch braci, z których jeden jest niepełnosprawny, a drugi odkrywa, że na pseudomedycynie można zarobić. Produkcja, wystrzegając się taniego sentymentalizmu, ukazuje kontrast między osobami pełnosprawnymi i z niepełnosprawnościami, których przedstawiciele mają wzajemne oczekiwania, a którym w codziennej praktyce trudno uczynić zadość. „Integracja” tych dwóch światów jest w filmie ukazana nie jako idea, lecz jako wyzwanie.

Aktorzy z niepełnosprawnościami wnoszą do filmu szczególną estetykę, która służy przekazaniu prawdy o ludziach nieustannie zmagających się z prawami tzw. pełnosprawnego świata. W rolach epizodycznych występują aktorzy Absurdalnego Kabaretu: Izabela Malarz, Jacek Bonieński, Marcin Kieś. W skład obsady aktorskiej wchodzą: Jakub Markiewicz, Mirosław Neinert (dyrektor Teatru Korez w Katowicach), Jacek Borusiński (Mumio), Maciej Szczęch (Łowcy.B), Maciej Lipina, Marian Makula. Reżyserem filmu jest Radosław Markiewicz nagradzany w ramach konkursów kina niezależnego za filmy „Raj za daleko” i „Złom”.

Jest to film z niebanalnymi tekstami, humorem sytuacyjnym, z postaciami zagranymi brawurowo przez amatorów, z przekazem tak otwartym i szerokim, że każdy widz odczyta go z pewnością inaczej.

Ewa Maj

Data publikacji: 15.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również