Kantem narty ominął rywali

W Zakopanem marszałek Małopolski Witold Kozłowski spotkał się z Antonim Wierciochem, który na Mistrzostwach Świata VIRTUS 2023 w narciarstwie alpejskim zdobył dwa złote medale. Podopieczny Fundacji HANDICAP Zakopane już po raz kolejny świetnie zaprezentował się na zawodach, które odbyły się w Seefeld w Austrii.

Międzynarodowa organizacja VIRTUS prowadzi rywalizację w różnych dyscyplinach zimowych i letnich w zawodach rangi Mistrzostw Świata, Europy i innych kontynentów dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Witold Kozłowski podziękował młodemu sportowcowi za kolejne, znakomite wyniki na zawodach tej rangi. Gospodarz regionu spotkał się również z mamą zawodnika oraz Małgorzatą Tlałką-Długosz – szefową Fundacji HANDICAP Zakopane, bez których takie sukcesy sportowe byłyby niemożliwe.

Na Mistrzostwach Świata w tyrolskim Seefeld o medale walczyli zawodnicy z 12 krajów. Rozegrano 4 konkurencje: slalom, gigant, supergigant i kombinację alpejską. I podwójnym Mistrzem Świata VIRTUS 2023 w supergigancie i w kombinacji alpejskiej został Antoni Wiercioch sportowiec z niepełnosprawnością z Kościeliska. Antoni pokonał faworytów m.in. Austriaków, Francuzów i Włochów. Podczas tegorocznych zawodów w Austrii Antek zdobył także dwa srebrne medale.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem Antka. Jego determinacja, ciężka praca i radosne usposobienie bardzo mi zaimponowały. Życzę mu kolejnych sukcesów oraz spełnienia największego marzenia, o którym rozmawialiśmy podczas spotkania, czyli udziału w paraolimpiadzie. Trzymam kciuki za Antka i oczywiście będziemy – jako samorząd województwa – wspierać jego karierę finansowo – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Antek Wiercioch, rocznik 2004, urodzony w Zakopanem, mieszka w Kościelisku. Najstarszy z czworga rodzeństwa. Trenuje od początku działania Fundacji Handicap Zakopane tj. od roku 2014. W 2017 roku jako najmłodszy z Polskiej reprezentacji – miał wtedy 12 lat – zdobył na Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych dwa srebrne medale olimpijskie. I od wielu lat w Polsce rzadko które zawody w narciarstwie alpejskim przegrywa.

– Jako rodzic będę dozgonnie wdzięczna Pani Gosi i wszystkim trenerom, za to że po prostu się im chce pracować z osobami niepełnosprawnymi. Że Antek ma gdzie i z kim trenować, że jest to bardzo profesjonalne, że ma wspaniałych przyjaciół w Fundacji, ze wyjeżdża na zawody, spotyka ludzi, nawiązuje znajomości – po prostu że jest wśród ludzi i kocha to co robi! – mówiła podczas spotkania z marszałkiem Witoldem Kozłowskim Magdalena Wiercioch mama młodego Antka.

Trenerka Antoniego – Małgorzata Tlałka-Długosz opowiadała o niezwykłych umiejętnościach młodego sportowca. – Antek mimo niskiego wzrostu i małej wagi ma przewagę nad swoimi rywalami. Posiada umiejętność jazdy na kancie narty, co daje mu dodatkowych kilka sekund przewagi. Właśnie w ten sposób zdobył swoje medale Mistrzostw Świata. Było to dla nas wielkim zaskoczeniem, ale przede wszystkim radością i dumą  – mówiła trenerka.

Warto dodać, że żeby latem też utrzymywać dobrą formę „pod zimę” – Fundacja zaczęła również organizować treningi lekkoatletyczne, w których podopieczni zaczęli sobie całkiem dobrze radzić. W 2020 Antek został mistrzem świata w Halowych Mistrzostwach Świata Virtus  w lekkoatletyce dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, jakie zostały rozegrane w Toruniu.

Zdobył tam 3 medale: srebro na 200 m i 60 m, oraz złoto w skoku w dal.

W 2021 na tych samych zawodach – Mistrzostwach Świata VIRTUS w Bydgoszczy zdobył 3 medale: srebro na 100 m i skok w dal oraz brąz w trójboju.

Lista osiągnięć Antoniego jest bardzo długa – startuje cały czas w zawodach, aktywnie uczestniczy w zajęciach – to jest jego życie ! Kilka dni bez treningu i już nie może wytrzymać.  Ale Antek nie zdobyłby tych medali gdyby ktoś nie dał mu takiej szansy. I tutaj pojawia się Fundacja Handicap Zakopane, która jako pierwsza i jedyna na Podhalu dała szansę, by młodzi, niepełnosprawni sportowcy także mogli trenować i brać udział w sportowych wydarzeniach.

Info: Biuro Prasowe UMWM, PB

Data publikacji: 24.04.2023 r.