Polska szablą stoi – cztery medale paraszermierzy w Nimes!

A. Castro i M. Dąbrowski na podium szabli kat. B

Cztery medale przywiezie reprezentacja paraszermierzy z Pucharu Świata w miejscowości Nimes (Francja), zakończonych 22 kwietnia. Aż trzy z nich zdobyli zawodnicy specjalizujący się w szabli – Adrian Castro, Kinga Dróżdż i Michał Dąbrowski. Dwukrotnie na podium Pucharu Świata stawali również polscy parakolarze w Maniago (Włochy).

Polską bronią w szermierce jest szabla – ta prawda sprawdza się w praktyce nie od dziś. Szczególnie w męskiej kategorii B, którą jeszcze niedawno rozgrzewała rywalizacja między Grzegorzem Plutą a Adrianem Castro. Dziś Grzegorz jest już na sportowej emeryturze, ale jako trener klubu IKS Szermierka Wołomin wytrenował swojego następcę. Michał Dąbrowski święcił triumfy m.in. podczas ostatniego PŚ w Pizie.

Za finałową porażkę z Pizy chciał zrewanżować się Adrian Castro. Zawodnik IKS AWF Warszawa podczas PŚ w Nimes miał okazję do rewanżu już pierwszego dnia rywalizacji. Napotkał rodaka już w półfinale i pokonał 15:7. Michał Dąbrowski musiał więc zadowolić się brązowym medalem, a Castro dopełnił dzieła w finale, gromiąc 15:5 aktualnego mistrza paralimpijskiego, Chińczyka Yanke Fenga.

Kolejnego dnia w szabli rywalizowały kobiety. Jedną z faworytek w kategorii A była Kinga Dróżdż, która aż do finału udowadniała swoją dominację w światowej szabli. W finale ostatecznie uległa Chince Haiyan Gu, której w ten sposób udał się rewanż za… ostatnie zawody Pucharu Świata, gdzie w rywalizacji o złoto lepsza była Polka. Tym razem zawodniczka IKS AWF Warszawa kończy turniej ze srebrem. Ostatniego dnia rywalizacji medal do biało-czerwonej kolekcji dołożył Kamil Rząsa, który sięgnął po brąz wśród szpadzistów w kategorii B.

Dwa medale kolarzy
Udany start sezonu zaliczyli też polscy kolarze we włoskim Maniago, 18-22 kwietnia, podczas Pucharu Świata. Szczególnie dobry był ich start w rywalizacji ze startu wspólnego: srebro wśród tandemów zdobył Piotr Kołodziejczuk z przewodnikiem Michałem Podlaskim.

Z kolei wśród handbike’ów w kategorii H5 brązowy medal zdobył Krzysztof Plewa. Rafał Wilk w kategorii H4 zarówno w czasówce, jak i wyścigu wspólnym zajął czwarte miejsce, mimo to był zadowolony z osiągniętych wyników.

Reprezentanci Polski w handbike’ach już następnego dnia po ostatnim wyścigu w Maniago, 23 kwietnia, uczestniczyli z sukcesami w Cracovia Mataton.

Info: PKPar, oprac. rhr/, fot. Monika Czajka / profil IKS AWF Warszawa, profil VeloAktiv

Data publikacji: 26.04.2023 r.