Anna Goc, dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, została w maju br. wyróżniona Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę reporterską „Głusza”, opowiadającą o życiu osób głuchych i niedosłyszących w Polsce.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona w 2010 roku przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy. Do 14. edycji Nagrody zostały zgłoszone 143 książki. Organizatorem i fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”, a partnerem Nagrody są „Książki. Magazyn do Czytania”. Patronat honorowy nad finałem 14. edycji objęły Ambasada Królestwa Danii oraz Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
– Reporter powinien oddawać głos, tym którzy tego głosu są pozbawieni – tak powiedział kiedyś Ryszard Kapuściński. Trudno by te słowa zabrzmiały celniej niż w przypadku książki „Głusza” – powiedziała Anna Surmiak-Domańska, przewodnicząca jury. Bohaterami tekstów Anny Goc od wielu lat są osoby głuche, które posługują się polskim językiem migowym (PJM). Język polski jest dla nich językiem obcym.
Za podjęcie tematu wykluczenia i trudnej sytuacji społeczności osób głuchych podziękował Annie Goc rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek i przekazał laureatce serdeczne gratulacje i wyrazy najwyższego uznania.
„Dzięki Pani niezwykłej wrażliwości i reporterskiemu zaangażowaniu w pokazanie świata z perspektywy niesłyszących, możemy jako społeczeństwo lepiej zrozumieć potrzeby tej społeczności i skuteczniej walczyć z przypadkami jej dyskryminacji” – napisał RPO 5 czerwca w liście gratulacyjnym do autorki „Głuszy”.
IKa, fot. FB Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego
Data publikacji: 06.06.2023 r.