Brutalna podróż przez alternatywne archiwum tańca. Diana Niepce wraca do Polski!

ADiana Niepce wraca do Warszawy! W zeszłym roku jedna z najoryginalniejszych i najbardziej progresywnych artystek, tancerka i performerka Diana Niepce, pokazywała w ramach Ciało / Umysł spektakl „Anda, Diana”, który porwał publiczność! Tym razem pokaże najnowszy spektakl „The other side of dance” („Inna strona tańca”) w którym wejdzie w duet taneczny z maszyną. Spektakl do obejrzenia już 13 grudnia o 19.00 w Teatrze Rozmaitości Warszawa!

„The other side of dance” to 35-minutowe solo, w którym Diana Niepce przywołuje na scenie estetyki i języki różnych ciał, które tworzyły historię tańca. Jak mówi: – Chcę poddawać archiwum tańca obserwacji, chcę zrozumieć hierarchię, która organizuje ciało w tańcu, zrozumieć tajemnicę ruchu. Jak dotrzeć do ukrytej strony historii tańca, w której ciało nie było na wykluczonej pozycji? Jak nienormatywne ciała odnajdywały w tańcu swoje miejsce?

Niepce przywołuje historię tańca, jego różnych gatunków, zanurza się w przeszłości i rzuca wyzwanie swojemu ciału, które odwzorowuje różne, także nienormatywne reprezentacje.

Tancerce towarzyszą na scenie trzej „asystenci – wykonawcy” partnerujący jej w wymagającej, brutalnej podróży przez alternatywne archiwum tańca, w którym pojawiają się nawiązania do technik i poszukiwań takich tancerzy i tancerek jak: Bill Shannon, Claire Cunningham, David Toole, Neil Marcus, Michael Turinsky, Lisa Bufano, Raimund Hoghe, Artur Żmijewski. To swoiste archiwum choreografii, którego dokonuje Niepce w swoim intensywnym i radykalnym solo pozwala wyłonić się nowemu ciału w tańcu i ustanawia jego miejsce, na styku żywej materii i technologii.

The other side of dance – jedyny pokaz w Polsce!

13 grudnia w TR Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 8.

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z artystką, którą poprowadzi Justyna Wielgus – reżyserka i kuratorka projektu Pokaż język. Rozmowa z tłumaczeniem na język polski i PJM.

Projekt Pokaż język korzysta z dofinansowania o wartości 350 tys. euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest wspólne tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Info i grafika: Teatr 21 / CSW

Data publikacji: 07.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również