Sport może likwidować bariery

Osoby z niepełnosprawnością mają coraz więcej możliwości uprawiania sportu. I coraz chętniej z nich korzystają, ale jednocześnie wielu niepełnosprawnych unika aktywności fizycznej – głównie z powodu oporów mentalnych.

Te opory można skutecznie przełamywać i służy temu kampania społeczna „Sport Bez Barier”, którą prowadzi Fundacja Neuron+. – Pierwsza edycja naszego projektu okazała się dużym sukcesem. Pokazaliśmy osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom całe spektrum dyscyplin sportowych, które uprawiają OzN. Przy czym nie chodziło nam tylko o propagowanie sportu wyczynowego, profesjonalnego, ale o promowanie wszelkiej aktywności fizycznej – tłumaczy prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+. Akcja „Sport Bez Barier” to również promocja turystyki wśród osób z niepełnoprawnościami, które mają wiele możliwości i w tej sferze swojej aktywności.

Prof. Janusz Kocki wskazuje na szerszy cel kampanii. – Sport to nie tylko dbanie o zdrowie, kondycję, ale także doskonała metoda rehabilitacji dla wielu osób z niepełnosprawnościami. Zarówno tej fizycznej, jak i społecznej, gdyż OzN wychodzą ze swoich domów, chodzą na treningi, ale również na zawody, gdzie poznają nowych ludzi, nowe środowiska – wyjaśnia prof. Kocki.

Kampania służy też temu, aby OzN bardziej zainteresowały się sportem, aby chętniej nie tylko oglądały mecze, turnieje w telewizji, ale również chodziły na stadiony, do hal sportowych, żeby na żywo oglądać zarówno rozgrywki zdrowych, jak i niepełnosprawnych sportowców.

„Sport Bez Barier” ma zwrócić także uwagę decydentów ze świata sportu: klubów, związków sportowych, samorządów na potrzeby OzN. Nie wszystkie bowiem areny sportowe to obiekty bez barier, do których każdy niepełnosprawny może się dostać bez problemów. W innych z kolei są windy, pochylnie, poręcze i podobne urządzenia, ale znowu niewiele jest miejsc przystosowanych np. dla wózków inwalidzkich. Wiele jeszcze trzeba zrobić pod względem organizacyjnym, aby niepełnosprawni mogli w pełni poczuć się częścią rodziny kibiców.

Podczas drugiej edycji kampanii „Sport Bez Barier” kontynuowane są działania służące promocji sportu i turystyki wśród OzN. Chcemy pokazać, że osoby z różnego rodzaju problemami fizycznymi utrudniającymi im poruszanie się, a także z niepełnosprawnością intelektualną, mogą być aktywne na polu sportu i rekreacji. Mają one bowiem do wyboru dziesiątki dyscyplin i konkurencji sportowych, a sprzyja im także coraz szersza dostępność specjalistycznego sprzętu sportowego przystosowanego np. do potrzeb osób po amputacjach, niewidomych, niesłyszących, czy częściowo sparaliżowanych.

Sport może likwidować bariery i nie jest to frazes bez pokrycia, o czym świadczy rosnąca rzesza sportowców z niepełnosprawnościami osiągających sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Tysiące OzN zadowala się uprawianiem sportu na poziomie amatorskim i chodzi o to, aby ta grupa była coraz liczniejsza. Sport i dla nich może być i jest czynnikiem integracyjnym i podnoszącym jakość życia. I to już od najmłodszych lat.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.
Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

Więcej na www.sportbezbarier.pl

Materiał Partnera

Data publikacji: 12.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również