Odnaleźć radość życia

„Exegi monumentum aere perennius”
(Zbudowałem pomnik trwalszy od spiżu)
Horacy: Pieśni

„Co za siebie rzucisz, to przed sobą znajdziesz” – tak zwykł mawiać Stanisław Duszyński, założyciel i pierwszy prezes Fundacji Ducha na rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych w Toruniu. Człowiek niepospolity, wielkiego formatu i serca. Niewielu takich już wśród nas pozostało…

Wychowawca wielu pokoleń, twórca unikatowej metody rehabilitacji naturalnej osób z niepełnosprawnością, wówczas całkowicie pionierskiej w Polsce. Z nim przemierzali górskie szlaki, wspinali się na jurajskie skałki, penetrowali jaskinie i pływali kajakami na Wielkich Jeziorach ci, którym na co dzień wózek inwalidzki zastępuje niezdolne do chodzenia nogi, niewidomi, niesłyszący, niemi…

Profesor umiał wcielać w życie to, czego inni ludzie nie potrafią sobie nawet wyobrazić. Pokazywał, że największą barierą jest brak wiary w możliwość zmiany i brak wyobraźni, która pozwoliłaby znaleźć sposoby odradzania nadziei. On swoim podopiecznym tę nadzieję i wiarę dawał razem z wielką, bezinteresowną miłością…
Odszedł 19 grudnia 2005 roku. Magiczny czas Bożego Narodzenia sprzyja wspomnieniom. Pamięć o Profesorze towarzyszy nam zawsze, ale w grudniu w sposób szczególny. Zwłaszcza na cyklicznym już wieczorze „Kolęd dla Ducha”.

Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych w Toruniu kontynuuje tę działalność i realizuje na co dzień program rehabilitacji naturalnej OzN, adresowany głównie do dzieci i młodzieży.
Siedziba Fundacji Ducha: 87-100 Toruń, ulica Szosa Bydgoska 15, tel.56 622 69 79

Bądźmy im życzliwi! Podaruj 1,5% KRS 0000059457

Data publikacji: 20.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również