Wyjść do ludzi, przyjąć pomóc… Historie beneficjentów Poland Business Run

Marian stracił nogę podczas pracy w kopalni, Varvara z powodu rdzeniowego zaniku mięśni potrzebuje wózka, świat Marleny wywrócił się do góry nogami po wypadku. Każda z tych osób potrzebowała wsparcia, by funkcjonować na co dzień. Z pomocą przyszły… firmy oraz bieg charytatywny Poland Business Run.

„Nie nauczysz się pływać, nie wchodząc do wody” 

Pan Marian ponad 30 lat temu cudem przeżył wypadek w zakładzie kolejowym kopalni. Pociąg, który po nim przejechał, zmiażdżył mu obie nogi. Przytomność odzyskał dopiero po dwóch tygodniach w szpitalu, w którym spędził osiem miesięcy. Po powrocie do domu „zaszył się w czterech ścianach” na dwa lata. Impulsem do zmiany był jego ojciec, który zmobilizował syna do wyjścia z domu. Później urodziła mu się trzecia córka i spacery z nią w wózku były najlepszą formą rehabilitacji. Pasję odnalazł w żeglarstwie i wspieraniu innych.

Jest aktualnym mistrzem świata w kalsie Hnsa 2.3, kilkunastokrotnym mistrzem Polski w żeglarstwie w różnych klasach i beneficjentem Poland Business Run 2023. Porusza się na wózku i jest ogromnie wdzięczny, że otrzymał specjalną elektryczną przystawkę, zwiększającą jego mobilność. Jest to dla niego bardzo ważne, bo chce dalej rozwijać się sportowo i pomagać. Od dwudziestu lat jest prezesem Stowarzyszenia Ludzi z Niepełnosprawnościami w Jastrzębiu Zdroju.

– Wydaje mi się, że jest to ludzki odruch – ja uzyskałem pomoc, a teraz zdecydowałem się, aby również pomóc innym, na tyle, na ile jest to możliwe – opowiada pan Marian.

60-latek zaraża pasją do żeglarstwa innych. Jego mottem życiowym jest „Nie nauczysz się pływać, nie wchodząc do wody”. Uważa, że trzeba się przełamywać i próbować, jeśli chcemy się czegoś w życiu nauczyć, dowiedzieć o sobie.

– Naprawdę warto wyjść z domu i być między ludźmi oraz być aktywnym, ponieważ to pomaga w rehabilitacji i usunięciu bariery psychicznej. Trzeba mieć chęć zmiany na lepsze i przyjęcia pomocy od innych, a także samozaparcie do realizacji swoich marzeń. Ja taką pomoc otrzymałem i ją przyjąłem – opowiada pan Marian.

„Moja córka nie wyobraża sobie życia bez wózka, w niewoli”

Varvarka to 8-latka z Sosnowca. Dziewczynka ukraińskiego pochodzenia cierpi na rdzeniowy zanik mięśni i musi poruszać się na wózku. Rodzice robią wszystko, żeby mogła poznawać świat i cieszyć się dzieciństwem. Ich córka ma mnóstwo przyjaciół i planów, marzy o jeździe na mono ski (odmiana narciarstwa dla osób z niepełnosprawnościami). Dzięki wsparciu z Poland Business Run ma nowy wózek.

– Moja córka, podobnie jak my, nie wyobraża sobie życia bez wózka, w niewoli. Dzięki mobilności możemy jej pokazać świat i zapewnić najlepsze życie. Jesteśmy szczerze wdzięczni każdemu, kto rozumie, jak ważna jest taka wolność i pomaga w jej zdobyciu – podkreśla Daria, mama Varvary.

„Świat przewrócił się do góry nogami, ale wierzę w dobro ludzi”

Marlena ma 44 lata i jest mamą dwóch córek. Rok temu uległa wypadkowi w pracy – przejechał po niej wózek widłowy. Wtedy jej życie całkowicie się zmieniło. Amputowano jej nogę i potrzebowała protezy. Jak sama opowiada, dotarła do organizatorów charytatywnego biegu dzięki wspaniałemu człowiekowi. Piotr Kąkol jest parasportowcem, mobilnym trenerem wsparcia z ramienia Fundacji Poland Business Run, który sam porusza o protezie. Dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniami oraz motywuje tych, którzy są na początku drogi oswajania życia po amputacji.

– Dzięki Piotrowi poznałam wspaniałe osoby z Fundacji, które pomogły mi fizycznie poprzez turnus rehabilitacyjny po amputacji, psychicznie poprzez wsparcie psychologa oraz finansowo – bez dofinansowania nie byłoby mnie stać na moją protezę – opowiada Marlena.

Wspólnie dokonujemy realnych zmian

W biegu Poland Business Run bierze udział ponad 1500 firm, w tym duże firmy i korporacje. Sponsorami strategicznymi jest UBS, ENEA, Standard Chartered. Wsparcie otrzymało już ponad 1000 osób z niepełnosprawnością. W zeszłorocznej edycji pobiegło 36,5 tysiąca osób na całym świecie. Bieg odbywa się w formule wirtualnej z aplikacją i stacjonarnej w Krakowie. Tegoroczna edycja wystartuje 8 września 2024 roku.

– Wraz z firmami i pracownikami realnie zmieniamy jakość życia osób z niepełnosprawnościami i ciągle rozszerzamy nasze działania. To nie tylko dofinansowanie sprzętu czy rehabilitacji, ale także pomoc psychologiczna, wsparcie w poszukiwaniu pracy czy towarzyszenie w procesie oswajania nowej sytuacji po wypadku czy amputacji. Nasi mobilni trenerzy wsparcia, również osoby z niepełnosprawnością, z solidną dawką wiedzy i motywacji wkraczają do akcji, by pomóc. Jesteśmy, uczymy się, rozwijamy, żeby zwiększać nasz pozytywny wpływ na budowanie świata dostępnego i niewykluczającego. Cieszymy się, że te zmiany są widoczne – podkreśla Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run, organizatorka biegu.

Kolejna edycja biegu już 8 września 2024 roku, a zapisy dla drużyn rozpoczną się 14 maja. Szczegółowe informacje o całej inicjatywie oraz historię beneficjentów znajdziecie na stronie www.pbr.pl.

Info i fot. PBR

Data publikacji: 21.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również