World MS Day - Światowy Dzień SM
Światowy Dzień SM jest jedyną globalną kampanią uświadamiającą poświęconą SM, jej celem jest dostarczenie społeczeństwu informacji na temat SM, a także wiedzy o wpływie tej choroby na życie ponad dwóch milionów ludzi na całym świecie.
Celem jest również wzmocnienie narodowych organizacji SM.
Pierwsza kampania – Światowy Dzień SM – rozpoczęła się w 2009 roku, miało wtedy miejsce ponad 200 eventów w 67 krajach, natomiast w ubiegłym roku wydarzenia kampanii odbyły się w ponad 73 krajach na całym świecie!
Głównym organizatorem Światowego Dnia SM jest MSIF- Międzynarodowa Federacja Stwardnienia Rozsianego – z siedzibą w Londynie. MSIF koordynuje wydarzenia wokół kampanii, wyznacza datę (zazwyczaj koniec maja/początek czerwca) rokrocznie ustala hasło, wybiera motto, podpowiada narzędzia kampanii.
W Polsce obchody Światowego Dnia SM zostały zaplanowane na 4 czerwca. W siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się konferencja prasowa.
Światowy Dzień SM 2013
jest zbudowany wokół koncepcji „1000 twarzy SM”, które stawia ludzi z SM w sercu całej kampanii. Jest to temat globalny, opracowany w celu połączenia historii osób dotkniętych SM. Jest to okazja, aby opowiedzieć swoją historię, aby podzielić się nią z innymi, okazja do przyłączenia się do światowego ruchu SM.
Tematem kolejnego Światowego Dnia SM w 2013 roku jest młodzież z SM. Kampania będzie się odbywać nadal pod hasłem „1000 twarzy SM”, ale tematem wiodącym będą problemy, jakie stoją przed młodymi ludźmi.
Jak wszyscy wiemy, symptomy SM najczęściej rozpoczynają się w przedziale wiekowym 24-31 lat, ale choroba może dotknąć osoby w każdym wieku, bez względu na kraj pochodzenia. Światowy Dzień skupi się na sprawach ważnych dla młodych ludzi, takich jak wchodzenie w relacje, rozpoczynanie kariery, a także budowanie rodziny. Mimo, że kampania dotyczy młodzieży, skierowana jest do każdego, bez względu na
wiek.
W tym roku w maju sześć inspirujących młodych osób z SM podzieli się swoim „mottem”, które dodaje im sił. Odwiedzający stronę poświęconą Światowemu Dniu SM będą mogli pozostawić na niej teksty-motta na życie. Motta będą dotyczyły trzech obszarów tematycznych: tożsamości, relacji międzyludzkich oraz przyszłości.
Strona Światowego Dnia SM: http://www.worldmsday.org/
Celem Światowego Dnia SM jest wzrost świadomości społecznej na temat SM pośród tych, którzy niewiele wiedzą o chorobie. Publiczność docelowa być może nie słyszała nigdy wcześniej o stwardnieniu rozsianym.
Organizacje SM rozpowszechniają komunikat o chorobie, jaki osoby z SM chciałyby przekazać reszcie społeczeństwa. Pozyskanie wsparcia społecznego oraz zrozumienia toruje drogę zmianom w polityce zatrudnieniowej i edukacji. Stworzenie środowiska, w którym ludzie rozumieją, czym jest SM, sprawi np., że osoba z trudnościami w koordynacji ruchów nie będzie już przedmiotem drwin z rzekomego alkoholizmu, a przewlekłe zmęczenie nie będzie postrzegane jako lenistwo.
Info: ptsr.org.pl
Data publikacji: 22.05.2013 r.