Honorowe świadczenia dla stulatków gwarantowane ustawą i corocznie waloryzowane

Już wkrótce honorowe świadczenia dla osób, które ukończyły sto lat, będą gwarantowane ustawą, a co więcej – corocznie waloryzowane. Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt w tej sprawie. To ważna zmiana dla kilku tysięcy polskich seniorów. Dzisiaj świadczenie pobiera ok. 6 tys. stulatków, ale liczba ta z roku na rok będzie rosnąć.

6 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły sto lat. Celem proponowanych rozwiązań jest zastąpienie obecnego mechanizmu przyznawania świadczenia i unormowanie prawne wieloletniej tradycji, a także zapewnienie przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa.

Aktualnie comiesięczne świadczenie honorowe dla stulatków przyznawane jest przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na mocy decyzji podjętej przez prezesa Rady Ministrów w 1972 r. – i traktowane jako „świadczenia w drodze wyjątku”. W ocenie MRPiPS pora na zmiany.

Najważniejsze rozwiązania
• Prawo do świadczenia honorowego przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia, mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.
◦ W przypadku osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty, wypłacanej przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
• Wysokość świadczenia wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie.
• Świadczenie będzie corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.
◦ Waloryzacja odbywać się będzie w marcu, na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
◦ Ujednolicona zostanie wysokość świadczenia honorowego dla wszystkich uprawnionych.
• Świadczenie przyznawane będzie z urzędu.
• Obecnie w Polsce jest ponad 6 tys. osób, które ukończyły 100 lat.

Info: gov/web/pl, oprac. rhr/, fot. Krystian Maj / KPRM

Data publikacji: 06.08.2024

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również