Po raz 15. w Wielkopolsce
XV jubileuszowy Festiwal Osób Niepełnosprawnych organizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne im. Praksedy Lemańskiej odbył się w tym roku w podpoznańskim Skórzewie.
Został on po raz kolejny wpisany w kalendarz imprez ministra kultury i dziedzictwa narodowego
Na Festiwal przybyło 202. wykonawców z terenu całego kraju, którzy występowali w kategoriach: bajka, kabaret, teatr dramatyczny, montaż słowno-muzyczny, piosenka, teatr cieni, pantomima i taniec. Aula im. Jana Ignacego Paderewskiego w Skórzewie wypełniona była po brzegi. Oprócz licznie zgromadzonej publiczności z różnych części kraju na Festiwal przyjechały całe rodziny, z Poznania, różnych części Wielkopolski i kraju.
W skład jury wchodziło wielu znamienitych gości ze świata kultury, mediów, prasy, radia, telewizji, polityków, aktorów i artystów, na czele z Wojciechem Kordą – legendą polskiej muzyki rozrywkowej, który wykonał piosenkę z najnowszej swojej płyty pt. „Mój Świat Niebiesko-Czarny”.
W czasie Koncertu Galowego członek Zarządu Generalnego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP senator Ryszard Sławiński, wspólnie z przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Tomaszem Dymaczewskim wręczyli prestiżowy tytuł „Ambasadora Pomocy RP” Tomaszowi Jerzemu Pawłowskiemu – reżyserowi, aktorowi, człowiekowi wielkiego serca, który oprócz swojej pracy scenicznej, dziennikarskiej i reżyserskiej od piętnastu lat realizuje te Festiwale.
Przysłowiową wisienką na torcie przedsięwzięcia był występ renomowanej skrzypaczki – Marty Jaśminy Pawłowskiej, która brawurowo wykonała „Czardasza” Montiego, z towarzyszeniem zespołu muzyków teatralnych i filmowych pod dyrekcją Jacka Winkla.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, a poziom Festiwalu w oczach 30-osobowego jury i ok 500-osobowej widowni oceniono jako bardzo wysoki.
Listy do uczestników XV Festiwalu przesłała z gratulacjami tak pięknej imprezy, jako przedstawiciel rządu RP, minister ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska- Rajewicz oraz wielu innych polityków, przedstawicieli mediów i organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych i potrzebujących.
Z dziennikarskiego obowiązku należy dodać, że Festiwale odbywały się dotychczas w Teatrze Muzycznym, Teatrze Wielkim, Sali Widowiskowej AWF i Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
KaS
Data publikacji: 12.06.2013 r.