Nowotwory hematologiczne stanowią ok. 10 proc. wszystkich nowotworów i obejmują nie tylko układ krwionośny, ale i limfatyczny. Ze względu na występujące w wielu z nich niespecyficzne objawy, takie jak gorączka, nocne poty, nagła utrata masy ciała czy przewlekłe zmęczenie, trudno je zdiagnozować. W efekcie wielu pacjentów dowiaduje się o zachorowaniu już w zaawansowanym stadium choroby. Postęp medycyny w ostatnich latach sprawił, że wiele z tych chorób stało się chorobami przewlekłymi a niektóre nawet uleczalnymi, w szczególności, gdy zostaną odpowiednio wcześniej rozpoznane. O tym, co powinno nas niepokoić informuje HematoKoalicja, przypominając o tym, że wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi.
W 2010 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił wrzesień Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby chorych hematoonkologicznych i szerzenie wiedzy o nowotworach krwi. To duża i zróżnicowana grupa chorób. Wyróżnia się około 140 różnych ich typów, z których można wydzielić trzy najczęściej występujące kategorie: białaczki, chłoniaki i szpiczaki. Jak wskazują dane, nowotwory hematologiczne na całym świecie są diagnozowane coraz częściej, a liczba zachorowań z roku na rok stale rośnie. Dotykają osób w każdym wieku, nierzadko doprowadzając do zgonu w krótkim czasie od zachorowania.
– Jedną z charakterystycznych cech nowotworów krwi jest to, że wśród metod leczenia prym wiodą terapie farmakologiczne. Nie ma możliwości np. wycięcia zmian nowotworowych chirurgicznie, jak w przypadku guzów litych. Dla wielu chorych dostęp do nowoczesnych terapii jest jedyną szansą na wyleczenie lub kontrolę przebiegu choroby w celu wydłużenia życia i poprawienia jego jakości – powiedziała Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, liderka HematoKoalicji.
W ostatnich latach w hematoonkologii doszło do prawdziwej rewolucji w leczeniu. Pojawiły się nowe technologie lekowe, które niosą nową nadzieję chorym. Wśród najczęściej wskazywanych technologii przez ekspertów, należy wymienić terapię CAR-T czy przeciwciała dwuswoiste. W szczególności właśnie przeciwciała dwuswoiste są wskazywane jako te, które mogą zmienić oblicze leczenia wielu nowotworów krwi, dzięki temu, że są to leki dostępne „od ręki”, co pozwala stosować je każdemu ośrodkowi hematoonkologicznemu, do tego jest to technologia tańsza niż CAR-T. Dla przykładu, wśród cząsteczek wskazywanych przez ekspertów jako najpilniejsze potrzeby refundaycjne w hematoonkologii, czyli zestawieniu TOP10 Hemato 2024, aż 5 z nich to przeciwciała dwuswoiste, stosowane w chłoniakach, szpiczaku plazmocytowym, a 3 to technologie CAR-T, stosowane w chłoniakach, szpiczaku oraz białaczkach.
W ramach obchodów Światowego Miesiąca Nowotworów Krwi, szczególne miejsce zajmują nowotwory układu chłonnego, gdyż 15 września obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach. Wyróżnia się wiele typów chłoniaków, jednak trzy z nich występują u największej liczby chorych. Są to: chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL), chłoniak grudkowy oraz chłoniak Hodgkina.
– W Polsce dostęp do nowoczesnych terapii w chłoniakach stopniowo się poprawia, ciągle jednak nie obejmuje wszystkich potrzeb, np. możliwości stosowania przeciwciał dwuswoistych, czyli glofitamabu i epkorytamabu w opornym i nawrotowym DLBCL. Leczenie z wykorzystaniem przeciwciał dwuswoistych zostało jak dotąd udostępnione w Polsce w chłoniaku grudkowym. Możliwość stosowania terapii mosunetuzumabem w tym wskazaniu zapewniła lipcowa lista leków refundowanych – powiedziała Anna Kupiecka.
Oprócz leczenia farmakologicznego, pacjenci z nowotworami krwi powinni dbać także o inne istotne aspekty życia, jak np. odpowiednią dietę, czy nastawienie do choroby i procesu leczenia. Choroba ma wpływ na cały organizm, a także otoczenie pacjenta, dlatego tak ważna jest dbałość o różne detale. Wiele cennych informacji na ten temat, wraz z przykładową dietą dla chorych na chłoniaki można znaleźć w przygotowanym przez HematoKoalicję we współpracy z ekspertami poradniku „Porozmawiajmy o chłoniakach”, dostępnym w wersji cyfrowej na stronie: https://onkocafe.pl/do-pobrania.
pr/, fot. freepik.com
Data publikacji: 05.09.2024 r.