Gdańsk przyjazny dla niewidomych turystów
Niewidomi gdańszczanie i turyści mają swój przewodnik po mieście! "Gdańsk dla wszystkich", autorstwa Marka Kalbarczyka dzięki wypukłym grafikom i rycinom opowiada osobom niewidomym i słabo widzącym o historii miasta, o gdańskich zabytkach, a także pokazuje jak do nich dotrzeć.
– Przewodnik jest odpowiedzią na potrzebę środowiska osób niewidomych, a niestety przewodników dla niewidomych brakuje na polskim rynku – mówi Dariusz Grzędziński, przedstawiciel Fundacji „Szansa dla Niewidomych”, wydawcy przewodnika .
Dwutomowa publikacja oprowadza niewidomych po najważniejszych i najpopularniejszych miejscach Gdańska takich jak Ratusz Staromiejski, fontanna Neptuna, czy Park Oliwski. Oprócz historii miasta w przewodniku opisane zostały jego dzieje kulturowe oraz tradycje kulinarne. W publikacji nie zabrakło osobistych komentarzy i wspomnień autora, Marka Kalbarczyka – prezesa Fundacji „Szansa dla Niewidomych”.
Z egzemplarzy przewodnika można nieodpłatnie skorzystać w biurze fundacji „Szansa dla Niewidomych” przy ulicy Grunwaldzkiej 48/50 (piętro II, pok. 210).
Nie jest to pierwsze przedsięwzięcie, mające na celu pokazanie gdańskich obiektów osobom z dysfunkcją wzroku. W ramach projektu „Zobaczyć Świat Rękoma” niewidzący za pomocą dotyku mogą już „zobaczyć” Bazylikę Mariacką. W 2011 roku dzięki inicjatywie Klubu Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia przed jej głównym wejściem na placu ks. Józefa Zator-Przytockiego stanęła odlana z brązu makieta zabytku. Niewidomi fani sportu mogą również poznać bryłę PGE Areny Gdańsk. Przy stadionie ustawiony został miniaturowy, ufundowany przez fundację PBG, odpowiednik obiektu.
BK
W połowie czerwca br. udostępniono kolejny gdański obiekt w formie makiety – Żuraw Gdański. Odsłonięcia makiety dokonał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a uroczystość odbyła się przed Żurawiem. Pozwala ona osobom niewidomym „zobaczyć” rękoma ten ważny gdański zabytek i symbol.
Makieta została odlana w pracowni Stanisława Wysockiego we Wrocławiu, przez syna właściciela pracowni – Michała Wysockiego. Wykonano ją w skali 1:45. Ma 70 cm wysokości i waży około 80 kilogramów. Oddaje wygląd oryginału w najdrobniejszych szczegółach, a dodatkowym elementem jest model zacumowanego na Motławie i czekającego na załadunek statku.
Pomysłodawcą i fundatorem makiety, która stanęła na granitowym postumencie przed Żurawiem od strony Długiego Pobrzeża, był ponownie Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia. Klub wyłożył na projekt blisko 50 tys. zł, chcąc w ten sposób uczcić 20-lecie swojego istnienia.
DW (gdansk.pl)
Data publikacji: 18.06.2013 r.