IBTA European Open Championships 2024

Tenis na światowym poziomie, widowiskowe, emocjonujące mecze, pokaz wytrwałości, szybkości i siły, na przekór barierom, stereotypom i uprzedzeniom – to właśnie zobaczą kibice podczas IBTA European Open Championships – otwartych mistrzostw Europy w tenisie ziemnym dla osób niewidomych i słabowidzących. Rozgrywki najlepszych blindtenisistów z całego świata będzie można oglądać w dniach 17-20 września na kortach Akademii Tenisowej Tenis Kozerki pod Grodziskiem Mazowieckim.

Spotkanie mistrzów
W turnieju zmierzą się zawodnicy z: Anglii, Argentyny, Australii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Litwy, Niemiec, Nowej Zelandii, Pakistanu, Ukrainy, USA, Włoch i oczywiście z Polski.

Impreza będzie okazją do spotkania się pasjonatów blind tenisa: kibiców, zawodników, trenerów i organizatorów treningów z całego świata, którzy wymienią się doświadczeniami i pomysłami na wspólne działania.

Otwarte mistrzostwa Europy organizuje Fundacja Widzimy Inaczej we współpracy z International Blind Tennis Association (IBTA), patronat nad wydarzeniem objął Polski Związek Tenisowy.

Reguły są proste
Zanim blindtenisiści zagrają pierwsze mecze, przejdą kwalifikacje okulistyczne (w dniach 15-16 września), na podstawie których zostaną przydzieleni do odpowiednich kategorii wzrokowych. Badania przeprowadzą: specjalista okulistyki lek. Dominika Pagacz z Medicus-Med, która na co dzień pracuje jako ordynator Chirurgii Jednego Dnia w Szpitalu św. Rafała w Krakowie, Jolanta Lebiedź, okulistka z Wieliczki, również współpracująca ze Szpitalem św. Rafała w Krakowie, dr Filip Beranek – okulista z Centrum Zrakových Vad z czeskiej Pragi oraz zdalnie dr Satoshi Yokota z Kobe City Eye Hospital w Japonii. Sprzęt do badań udostępnią Fundacji firmy ABJ-VISON i Poland Optical.

Na podstawie decyzji okulistów zawodnicy zostaną podzieleni na cztery kategorie w zależności od stopnia uszkodzenia wzroku: B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2, B3 oraz B4 (dla graczy słabowidzących), w grupach kobiet i mężczyzn. Wszyscy gracze będą używać certyfikowanej piłki do blind tenisa, która sprowadzana jest z Japonii. Piłka jest wykonana z miękkiego, gąbczastego materiału, jest nieco większa od standardowej i zawiera w środku metalowe kulki, dzięki czemu przy każdym uderzeniu wydaje dźwięk.

Gdzie oglądać?
Blindtenisistom kibicować może każdy, kto przyjdzie na korty, jednak publiczność proszona jest o zachowanie ciszy, by zawodnikom łatwiej było skoncentrować się na dźwięku piłki. Rozgrywki będzie można śledzić również przez internet, ponieważ wydarzenie będzie streamingowane na YouTube Fundacji (https://www.youtube.com/channel/UChY0gMLL4Nj_8PrcgnrTocA ). Można tam również znaleźć transmisje z innych turniejów blind tenisa oraz materiały z treningów „Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących” (projekt realizowany od trzech lat i współfinansowany ze środków PFRON).

Bezpośredni link do relacji na żywo zostanie podany najpóźniej dzień przed turniejem na stronie internetowej Fundacji Widzimy Inaczej oraz na fanpage’u Widzimy Inaczej na Facebooku.

Szczegółowe informacje: Robert Zarzecki – tel. 6053688660, e-mail: biuro@widzimyinaczej.org.pl, https://www.facebook.com/widzimyinaczej
www.widzimyinaczej.org.pl

pr/

Data publikacji: 14.09.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również