Pacjenci doceniają utrzymanie pozytywnego trendu refundacyjnego

W związku z publikacją obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 października 2024 r., znamy już ostateczny kształt październikowej listy refundacyjnej. Dla pacjentów onkologicznych najnowsze obwieszczenie wprowadza 13 nowych cząsteczkowskazań. Zdaniem Anny Kupieckiej, prezes zarządu Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej, szczególnie istotną informacją dla pacjentów jest fakt zachowania ciągłości podejmowania decyzji w obszarze refundacji.

Po ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w sprawie październikowej listy refundacyjnej, w środę 18 września na stronach Ministerstwa Zdrowia pojawiło się ostateczne obwieszczenie w sprawie wykazu leków refundowanych. Ostatnia lista w 2024 r. przyniosła wiele nowości, m.in. w onkologii – to 13 nowych cząsteczkowskazań. Łącznie w 2024 r. oznacza to, że do systemu wprowadzono 36 nowych terapii we wskazaniach onkologicznych.

– Chociaż w refundacji nie chodzi o bicie rekordów i pokazywanie wielkich liczb z każdą kolejną listą refundacyjną, to na pewno trzeba zauważyć, że ostatni tegoroczny wykaz jest zdecydowanie najbogatszy. To, co z perspektywy pacjentów jest jednak najważniejsze, to fakt, że pomimo zmian personalnych w kierownictwie resortu, pozytywny trend refundacyjny jest utrzymywany, a na wykaz leków refundowanych trafiają kolejne nowoczesne terapie, tworząc możliwości leczenia w Polsce zgodne z międzynarodowymi standardami i aktualną wiedzą naukową – podkreśla Anna Kupiecka.

Istotną część z udostępnionych na ostatniej tegorocznej liście refundacyjnej terapii stanowią cząsteczko wskazania hematoonkologiczne. To szczególnie dobra wiadomość dla pacjentów w kontekście trwającego Miesiąca Świadomości Nowotworów Krwi. Pojawią się nowe możliwości terapii przeciwciałami dwuswoistymi: glofitamabem i epkorytamabem u pacjentów z opornym i nawrotowym chłoniakiem DLBCL czy teklistamabem u chorych na szpiczaka plazmocytowego. Na październikowej liście pojawiły się też nowe wskazania dla terapii CAR-T oraz poszerzeno grupę pacjentów kwalifikujących się do terapii brentyksymabem wedotyny w chłoniaku Hodgkina.

W kontekście wskazań onkologicznych, ważne zmiany dotyczą pacjentów z rakiem dróg żółciowych, którzy zyskają możliwość leczenia durwalumabem. Rozszerzono również wskazania dla pembrolizumabu – w czerniaku oraz raku endometrium.

– Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej otoczyła szczególną opieką właśnie chore na raka endometrium, prowadząc dla tych chorych szereg spotkań, webinariów oraz forum dyskusyjne. Najbliższe spotkanie będziemy organizować na zakończenie Miesiąca Świadomości Nowotworów Ginekologicznych już 30 września. Z rozmów z pacjentkami wiemy, że dostrzegają one potencjał, jaki przynosi im immunoterapia, gdyż już od roku w Polsce refundowane jest leczenie dostarlimabem w tym wskazaniu, teraz dołączy do tego możliwość stosowania pembrolizumabu. Liczymy na to, że już wkrótce immunoterapia zostanie przesunięta do wcześniejszej linii, zgodnie ze wskazaniami rejestracyjnymi dla dostarlimabu – mówi Anna Kupiecka – Pozostając w temacie potrzeb pacjentek onkologicznych, chcę również zwrócić uwagę na potrzebę pacjentek z rakiem piersi, które liczą na refundację tzw. podwójnej blokady w formie podskórnej. Zastosowaniem form doustnych i podskórnych tam, gdzie jest to możliwe, odciąża kadry medyczne i pozwala wygenerować oszczędności finansowe. Dlatego zawsze stoimy na stanowisku, że warto zmierzać w kierunku tych nowoczesnych technologicznie rozwiązań – dodaje. Z kolei w odniesieniu do męskich nowotworów, dostrzegamy potrzebę uzupełnienia możliwości leczenia o połączenie inhibitorów PARP z nowoczesnymi lekami hormonalnymi u pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty, w szczególności tych, u których stwierdzono mutację w genach BRCA 1 i 2, jak również dla tych, u których profil molekularny genetyczny nie został określony, a mogą oni odnieść korzyść kliniczną z danej terapii – dodaje..

Wśród tematów związanych z refundacją, które są w ostatnim czasie często podejmowane w debacie publicznej, jest także kwestia rozszerzenia listy leków bezpłatnych dla seniorów, zwłaszcza w kontekście zapewnienia dostępu do nowych szczepionek.

– Szczepienia należą do najbardziej efektywnych metod profilaktyki populacyjnej, a korzystanie z nich przez osoby w wieku powyżej 65. roku życia może przyczynić się nie tylko do poprawy ich sytuacji zdrowotnej, ale także pozwolić dłużej zachować sprawność i samodzielność. Optymalna ochrona przed chorobami zakaźnymi jest szczególnie istotna także dla chorych onkologicznie, u których każda taka infekcja może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia i wiązać się z koniecznością przerwania leczenia. Przykład może stanowić szczepionka na półpasiec. W tym momencie osoby w wieku 65+ chorzy na choroby onkologiczne mogą skorzystać z niej z 50-procentową odpłatnością, co dla wielu pacjentów, zwłaszcza w tej grupie wiekowej, stanowi istotne obciążenie domowego budżetu. Dlatego apelujemy o włączenie tej szczepionki na wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, wzorem szczepionek na grypę czy pneumokoki. O tym, jak istotna jest rola szczepień ochronnych także w populacji osób dorosłych i seniorów mówił niedawno m.in. Główny Inspektor Sanitarny, komentując tragiczne wydarzenia z ostatnich dni z południa Polski – podsumowała Anna Kupiecka.

pr/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 19.09.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również