Matki osób z niepełnosprawnościami: dodatek do renty socjalnej pozwoli na godne życie
- 27.09.2024
Uchwalenie ustawy o dodatku do renty socjalnej to dla nas szczególny dzień. Dzisiaj otworzyły się drzwi, przestaniemy żyć w biedzie – mówiły zgromadzone w Sejmie matki osób z niepełnosprawnościami po przyjęciu przez Izbę nowelizacji ustawy o rencie socjalnej.
Przyjęta w przez Sejm nowelizacja zakłada wypłatę dodatku dopełniającego w wysokości 2520 zł osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.
Osoby z niepełnosprawnościami i ich rodzice przyszli w 27 września do Sejmu. Jedna z matek powiedziała po uchwaleniu noweli, że jest to szczególny dzień dla rodzin, które sprawują pełną opiekę nad swoimi niepełnosprawnymi, pełnoletnimi dziećmi.
„Nie chcemy wiele, chcemy tylko godnie żyć. Dzisiaj otworzyły się drzwi, przestaniemy żyć w biedzie. Będziemy mogli kupić pampersy, buty” – podkreśliła jedna z matek.
„Kinga będzie miała godne życie. Będzie miała rehabilitację, nie będę się martwić o jutro” – dodała inna matka.
Nowe świadczenie to wynik prac podkomisji, która w maju opowiedziała się za poprawkami do obywatelskiego projektu ustawy w sprawie podwyższenia renty socjalnej. Pierwotnie projekt obywatelski zakładał zwiększenie renty z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Po zmianach dodatek dopełniający będzie dodatkowym świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom uprawnionym do renty socjalnej. Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18 lat albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 lat lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Pierwsza wypłata dodatku dopełniającego nastąpi w maju 2025 r. w terminach płatności rent socjalnych, z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. (PAP)
kmz/ joz/ js/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 27.09.2024 r.