Biblioteka Śląska realizuje ciekawe projekty

Zajęcia w Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach

W ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Biblioteka Śląska w Katowicach realizuje kilka bardzo ciekawych, różnorodnych przedsięwzięć.

W terminie 19 sierpnia – 31 grudnia 2024 r. są realizowane projekty: „Oczywiście! Biblioteka” (program „Partnerstwo dla książki”) także projekt „W muzealnym klimacie” (program „Kultura dostępna”), a z myślą o o osobach niesłyszących i niedosłyszących z terenu Śląska powstał projekt „Usłyszeć ciszę” (program „Edukacja kulturalna”), który realizowany jest od 26 sierpnia do 31 grudnia 2024 r.

Projekt „Oczywiście! Biblioteka” adresowany jest do osób zagrożonych społecznym wykluczeniem, m.in. osób z niepełnosprawnościami, mieszkańców domów pomocy społecznej, uczniów szkoły specjalnej i osadzonych w zakładzie penitencjarnym. Zakłada realizację spotkań i warsztatów dla osób z grup zagrożonych różnego rodzaju wykluczeniami.

Odbiorcami zadania są seniorzy z Katowic i najbliższej okolicy, podopieczni dwóch domów pomocy społecznej w Katowicach, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach oraz osadzeni w zakładzie penitencjarnym w Bytomiu.

Celem projektu jest poszerzenie usług biblioteki i dostosowanie jej do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, a jednocześnie pokazanie książnicy jako placówki, która animuje kulturę dla każdej grupy społecznej, która przybliża nie tylko do książek, ale też innych ludzi, która promuje czytelnictwo, ale także jest miejscem pracy twórczej w rozmaitych odsłonach. W ramach projektu przewidziane są takie przedsięwzięcia, jak spotkania z pisarzami, podróżnikami, dogoterapeutą i dyrektorem ogrodu zoologicznego, a także arteterapeutyczne oraz muzykoterapeutyczne warsztaty.

Działania w ramach projektu
…to m.in. warsztaty tworzenia komiksu. Poprowadzi je Rafał Szłapa – ilustrator komiksowy, malarz cyfrowy, grafik i scenarzysta z Krakowa. Poza tym spotkanie z dogoterapeutą – z udziałem odpowiednio wyszkolonego psa terapeutycznego. Zajęcia z dziećmi przeprowadzą wykwalifikowani dogoterapeuci ze Śląskiego Centrum Kynologicznego PRESTOR. Dodatkowo wśród dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 55 Specjalnej biorącej udział w projekcie zostanie przeprowadzony konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji do hasła „Przyjaźń”.

Jego uczestnicy otrzymają nagrody. Prace konkursowe zostaną zaprezentowane na spotkaniu podsumowującym przedsięwzięcie.

Dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Bytomiu
przewidziano spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem – osadzeni w Areszcie Śledczym w Bytomiu będą mieli okazję do bezpośredniego spotkania z popularnym autorem przeszło trzydziestu książek, w tym bestsellerowych cyklów fantastycznych, horroru „Ciemność płonie” i kryminałów noir Grimm City oraz do spotkania z podróżniczką – Agnieszką Stryczek, która odwiedziła już ponad 90 krajów. A. Stryczek jest też wiceprezeskę Śląskiego Stowarzyszenia Podróżniczego „Garuda”.
Odbędą się także warsztaty arteterapeutyczne. Będą to warsztaty twórcze z wikliniarstwa prowadzone przez Adama Wronę, przedstawiciela firmy „Żywa Pracownia” z Krakowa.

Podopieczni domów pomocy społecznej
spotkają się na warsztatach muzykoterapeutycznych, które są formą terapii z wykorzystaniem muzyki, która może przyczynić się do poprawy koncentracji, samopoczucia i sprawności ruchowej u seniorów. Spotkania poprowadzi dr Sara Knapik-Szweda – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zaplanowano także spotkanie z dogoterapeutą. Zajęcia z seniorami przeprowadzą wykwalifikowani dogoterapeuci. Odbędą się także warsztaty arteterapeutyczne i spotkanie z podróżniczką – Agnieszką Stryczek

Dla seniorów przewidziano także
warsztaty arteterapeutyczne i spotkanie czytelnicze z duetem pisarskim – Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim, specjalizującym się głównie w literaturze z gatunku powieść obyczajowa oraz z powszechnie znanym specjalistą/popularyzatorem świata zwierząt – Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego, ornitologiem, podróżnikiem, autorem wielu książek o świecie zwierząt.

Projekt „Usłyszeć ciszę”
Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących z terenuGórnego Śląska powstał projekt „Usłyszeć ciszę”” (program „Edukacja kulturalna”). Realizowany jest od 26 sierpnia do 31 grudnia 2024 r.

W jego ramach prowadzone są liczne przedsięwzięcia edukacyjno-animacyjne, takie jak spacer edukacyjny po bibliotece, warsztaty tworzenia komiksów, warsztaty artystyczne czy turniej gier planszowych – wszystkie tłumaczone na polski język migowy przez certyfikowanego tłumacza.

Celem projektu jest zniwelowanie barier powodujących wykluczenie z życia kulturalnego, na jakie narażone są osoby z dysfunkcjami słuchu, pokazanie wielowymiarowości i wielozadaniowości współczesnej książnicy, która przestała być wyłącznie punktem udostępniającym księgozbiór.

Założeniem projektu jest ponadto zintegrowanie tych osób z innymi użytkownikami książnicy. Dlatego przewidziane są spotkania z niesłyszącymi, którzy odnieśli sukcesy w różnych dziedzinach życia, wspólny wyjazd edukacyjny do Muzeum Browaru Żywiec, a także wspólna zabawa podczas spektaklu pantomimy.

Podczas edukacyjnego spaceru po bibliotece osoby z dysfunkcjami słuchu zapoznają się z pracą niektórych działów Biblioteki Śląskiej i dowiedzą na czym polega ich działalność. Zdobędą też praktyczną wiedzę dotyczącą zasad wypożyczeń i zwrotów książek, działania czytelni czy też korzystania z wrzutni do książek, obejrzą najbardziej oryginalne i fascynujące eksponaty książkowe z księgozbioru BŚ.

Spacer zostanie połączony ze spotkaniem edukacyjnym „Jak powstaje książka”, które wyjaśni osobom niesłyszącym, skąd wzięła się książka i dostarczy wielu ciekawostek na temat historii oraz różnych gatunków i kategorii książek.
Ponadto poza wymienionymi warsztatami i turniejami przewidziano także wystawę prac plastycznych wykonanych przez niesłyszących – zostaną one wyeksponowane w przestrzeni instytucji w czasie trwania projektu – oraz inne ciekawe przedsięwzięcia, jak spotkanie z absolwentem Akademii Ekonomicznej i Śląskiego Seminarium – otrzymał święcenia w maju 2023 r., księdzem Pawłem Kasprzakiem, który od urodzenia jest osobą niesłyszącą. Opowie o swojej edukacji, drodze do kapłaństwa i posłudze na rzecz środowiska głuchych.

Nastepne wydarzenie to spotkanie z Mariolą Czadankiewicz-Klimek, surdopedagogiem oraz tłumaczem i lektorem polskiego języka migowego (PJM), od wielu lat związaną ze środowiskiem osób niesłyszących i znającą doskonale jego potrzeby oraz problemy oraz inne wydarzenia.

Wszystkie spotkania z niesłyszącymi są dostosowane do ich percepcyjnych potrzeb i tłumaczone na polski język migowy.

Jak informuje Śląska Książnica dotychczas zrealizowano:
1. Spotkanie z pisarzami – Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim, 12 września („Oczywiście! Biblioteka”).
2. Wyjazd do Żywca, 18 września ( „W muzealnym klimacie”).
3. Prelekcja podróżniczki Agnieszki Stryczek dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy św. Alberta w Katowicach, 20 września („Oczywiście! Biblioteka”).
4. Prelekcja podróżniczki Agnieszki Stryczek dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Bytomiu, 23 września („Oczywiście! Biblioteka”).
5. Wyjazd do Niepołomic, 25 września („W muzealnym klimacie”).
6. „Jesienne kosze”. Warsztaty hortiterapeutyczne (tj. ogrodnicze, projektowania przestrzeni zielonych) dla seniorów, 26 września („Oczywiście! Biblioteka”).
7. „Jak rozmawiać trzeba z psem”. Zajęcia koedukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach, 27 września („Oczywiście! Biblioteka”).
8. Wyjazd do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach, 1 października („W muzealnym klimacie”).

W najbliższym czasie Biblioteka będzie realizować wyjazd (projekt „W muzealnym klimacie”) do muzeum w Żarkach ((22 października) oraz Muzeum Browaru w Żywcu (15 października). Są to wycieczki zorganizowane dla dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu (Żarki) oraz wyjazd integracyjny dla osób niesłyszących zrzeszonych w Polskim Związku Głuchych Oddział Śląski w Katowicach wraz z grupą seniorów / użytkowników Biblioteki Śląskiej (Żywiec).

Książnica informuje, że zostanie zorganizowane spotkanie podsumowujące projekt. Odbędzie się ono w siedzibie Biblioteki Śląskiej, na które zaproszeni będą wszyscy uczestnicy zadania. Prowadzący podsumują działania projektowe i wręczą nagrody w konkursie plastycznym dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 55 Specjalnej w Katowicach. Spotkanie uatrakcyjni występ iluzjonisty Tomasza Gidzińskiego. Jest to forma pokazu artystycznego, która jest atrakcyjna zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Realizację powyższych projektów patronatem medialnym objął portal „Nasze Sprawy”

Info: , oprac. IKa, fot. Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach

Data publikacji: 07.10.2024 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również