Ruszyły zapisy na „Albertianę” – jeden z najbardziej niezwykłych konkursów w naszym kraju

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta – po raz 25. – organizują Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. W konkursie mogą wziąć udział zarówno zespoły teatralne, jak i soliści.

– Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną bycie na scenie jest doświadczeniem wyjątkowym – twierdzi Anna Dymna, która, zanim założyła fundację „Mimo Wszystko” (we wrześniu 2003 r.), rozpoczęła współpracę z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zalewskim oraz podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta, m.in. pisząc scenariusze i reżyserując przedstawienia teatru „Radwanek”.

– Teatr dla takich osób to także doskonała forma terapii. Uczy ona dyscypliny, koncentracji. akyorzy z niepełnosprawnością intelektualną na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. A kiedy grają – grają całymi sobą. Zawsze powtarzam moim studentom w szkole teatralnej, że największą siłą i wartością na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną tę radość mają w sobie. Inna rzecz, że obecnie, kiedy co czwarty Polak ma problemy psychiczne, gdy żyjemy w drapieżnej rzeczywistości, w nieustannym pędzie, pod presją, przytłoczeni dramatycznymi informacjami ze świata, osoby z niepełnosprawnością intelektualną stają się dla nas lekarstwem. One pokazują przecież, że życiem można się cieszyć mimo wszystko.

Na zgłoszenia do 25. „Albertiany” czekamy do 13 grudnia 2024 r. Następnie rozpocznie się etap eliminacji regionalnych. Uroczysta gala konkursu, czyli prezentacje zwycięzców oraz wręczenie nagród, odbędzie się w marcu przyszłego roku, na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Regulamin konkursu, karty zgłoszeniowe oraz pozostałe dokumenty dostępne są na www.mimowszystko.org

Zachęcamy do obejrzenia relacji z poprzedniej edycji:
https://www.youtube.com/watch?v=wTCc-XM9PJ8

Zobacz galerię…

Info: Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”, fot. Jarosław Praszkiewicz, archiwum fundacji, Magdalena Woch,, Monika Krzysztofik-Hanarz / archiwum fundacji

Data publikacji: 11.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również