Igrzyska Inkluzywne? Hiszpanie mówią: tak!

Już jutro, 17 października Madryt będzie gospodarzem drugiej edycji międzynarodowych zawodów, w których sportowcy olimpijscy i paraolimpijscy rywalizują na zasadach integracyjnych. Wśród zawodników nie zabraknie polskich reprezentantów. Na planszach szermierczych zobaczymy Adriana Castro, a w hokeju na trawie Roberta Pawlaka.

Do stolicy Hiszpanii przyjedzie 300 sportowców. W pierwszej edycji zorganizowanej w 2021 roku po igrzyskach olimpijskich i paralimpijskich w Tokio, rywalizowało 170 zawodników. Nowością drugiej edycji, która zamknie cykl olimpijski i paralimpijski w Paryżu, jest udział sportowców z innych krajów, takich jak Wielka Brytania, Polska, Chile, Brazylia, Ekwador i Meksyk. Ponadto w tym roku liczba dyscyplin sportowych została zwiększona z dziewięciu w pierwszej edycji do łącznie czternastu: lekkoatletyka, badminton, koszykówka na wózkach inwalidzkich, judo, pływanie, rugby, taekwondo, tenis stołowy, triathlon, piłka ręczna, karate, szermierka, łucznictwo i hokej to dyscypliny integracyjne.

W pierwszej edycji Inclusive Games wzięli udział tylko najlepsi hiszpańscy sportowcy, w tym Felipe Reyes, Sara Andrés, Jairo Ruiz i Fernando Carro. Zawody wsparły wielkie postaci hiszpańskiego sportu, takie jak Saúl Craviotto, Carolina Marín, Vicente del Bosque, Chema Martínez, Ana Peleteiro, Adriana Cerezo i Pedro Delgado.

Inclusive Games organizowane są przez Fundację Sanitas, przy wsparciu Consejo Superior de Deportes (odpowiednik polskiego Ministerstwa sportu), Hiszpańskiego Komitetu Olimpijskiego, Hiszpańskiego Komitetu Paralimpijskiego i 18 krajowych federacji jedno- i wielosportowych osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczna edycja zawodów odbywa się pod honorowym patronatem Jego Królewskiej Mości Króla Filipa VI. Zawody odbędą się w Madrycie w Centro de Alto Rendimiento Consejo Superior de Deportes.

Fundacja Sanitas od ponad dekady pracuje nad integracją w sporcie. W 2022 r. otrzymała Nagrodę Królowej Letizii od Królewskiej Rady ds. Niepełnosprawności za promowanie sportu integracyjnego. W 2010 r. założyła Sojusz na rzecz Sportu Włączającego z udziałem Consejo Superior de Deportes, Hiszpańskiego Komitetu Olimpijskiego, Hiszpańskiego Komitetu Paralimpijskiego, Wspólnoty Madrytu, Rady Miasta

Madrytu, Fundacji ONCE, Fundacji Realu Madryt, Telemadrid, a także kilku hiszpańskich federacji sportowych.

Z Madrytu Paulina Malinowska-Kowalczyk

Data publikacji: 16.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również