Gdy woda zabiera wszystko, pozostają sieci wsparcia – pomoc dla powodzian z niepełnosprawnościami i ich rodzin

„Mam na imię Honorata, ale czasem myślę, że bardziej pasowałoby Hiob” – zaczyna swoją opowieść pani Honorata, mieszkanka Jastrzębiej Góry, która wraz z synem Wojtusiem i schorowaną teściową stawia czoła kolejnemu dramatowi w życiu. Wcześniej była to walka o zdrowie dziecka i wypadek, w którym zginął jej mąż.

Dziś ich dom, jedyne schronienie, stał się ofiarą powodzi. „Wojtuś urodził się z rozszczepem podniebienia i niewydolnością nerek. Potrzebuje niemal sterylnych warunków, a teraz nasz dom jest pełen wilgoci, pleśń wkrada się do każdego kąta. Codziennie boję się o jego zdrowie. Nasze oszczędności idą na leki, a na remont nas zwyczajnie nie stać.”

Nie tylko Honorata zmaga się z trudnościami. Setki rodzin takich jak jej, gdzie codzienność już wcześniej była wyzwaniem, zostały pozostawione bezradne w obliczu powodzi. W ich przypadku to nie tylko woda, która zabrała domy, ale także choroby, niepełnosprawności i potrzeby, które nie mogą czekać.

Stowarzyszenie Mudita, które od lat wspiera rodziny z osobami z niepełnosprawnościami, wiedziało, że musi działać. Po powodzi stworzyliśmy infolinię, aby każda rodzina mogła uzyskać pomoc, skierowanie do odpowiednich instytucji i wsparcie psychologiczne.

„Otrzymaliśmy wiadomość od rodziny w Kłodzku, gdzie autystyczna siostra przeżywała prawdziwe piekło. W ich mieście zbiory darów organizowano bez uwzględnienia potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ta rodzina, przyzwyczajona do życia w nieustannym kryzysie, była pozostawiona sama sobie.”

Podobne historie dotarły do Mudity z całego Dolnego Śląska. Rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi, seniorzy, którzy niedawno zakończyli leczenie onkologiczne, ludzie, dla których każda godzina bez prądu to walka o życie – wszyscy potrzebowali natychmiastowej pomocy.

Stowarzyszenie Mudita powołało specjalne konsorcjum organizacji, które wspólnie koordynują pomoc dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin dotkniętych kataklizmem. Dzięki wsparciu Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) oraz Fundacji Valores, Mudita oferuje kompleksową pomoc na wielu poziomach: od wsparcia psychologicznego, po logistykę i dostawy niezbędnych materiałów.

Wsparcie, jakie oferuje Stowarzyszenie Mudita obejmuje:
● Szybka pomoc w postaci dostaw żywności i innych artykułów: Skierowana bezpośrednio do rodzin osób z niepełnosprawnościami, uwzględniając ich specyficzne potrzeby.
● Wsparcie informacyjne: Infolinia, która udziela informacji dotyczących dostępnej pomocy, formalności oraz relokacji dla osób z niepełnosprawnościami.
● Telefon zaufania: Zespół psycholożek pomaga w radzeniu sobie z traumą, stratami zdrowia i majątku.
● Wsparcie mobilnych asystentów i wolontariuszy:

Organizujemy zespoły asystentów oraz wolontariuszy, którzy bezpośrednio pomagają rodzinom w miejscu ich pobytu, zapewniając pomoc w codziennych obowiązkach oraz organizacji życia na nowo.

Kontakt z Infolinią Pomocową Mudita:
od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00 pod numerem: 539 866 471

Nie możemy pozwolić, aby osoby z niepełnosprawnościami były pomijane w procesie pomocy – ich potrzeby są zbyt ważne, aby były niewidoczne.

W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu:
www.stowarzyszeniemudita.pl, kontakt@stowarzyszeniemudita.pl

Info: Stowarzyszenie “Mudita”

Data publikacji: 17.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również