W łódzkim Teatrze Powszechnym 74. premiera dla osób z dysfunkcjami wzroku

Na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się w czwartek premiera z cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” . Klasyka komedii – „Boeing, Boeing” Marca Camolettiego będzie 74. spektaklem wystawionym specjalnie dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Cykl „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”, stworzony przez dyrektorkę Teatru Powszechnego Ewę Pilawską, która społecznie reżyseruje wszystkie spektakle dostosowane do specjalnych potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku, to unikatowy projekt łódzkiej sceny.

W najbliższy czwartek, 17 października o godz. 12 na Małej Scenie odbędzie się najnowsza, 74. z kolei, premiera w ramach tego cyklu. Będzie to „Boeing, Boeing”, która jest prawdziwą rekordzistką wśród komedii – sztuka wpisana została do Księgi Guinnessa za największą liczbę wystawień i jest wciąż grana w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Jej autorem jest Marc Camoletti, natomiast na potrzeby polskich scen sztukę przełożył Bartosz Wierzbięta.

Główny bohater komedii „Boeing, Boeing” ma bogate CV, ale i życie uczuciowe. Każda z jego trzech narzeczonych jest stewardesą i każda uważa, że jest dla Maksa tą jedną jedyną. Dzięki rozkładom lotów, zmianie stref czasowych i wsparciu nieocenionej pomocy domowej, udaje mu się skutecznie ukryć przed kolejnymi narzeczonymi istnienie pozostałych. Ta sytuacja może się jednak zmienić, kiedy Maksa odwiedzi jego dawny przyjaciel.

„Teatr dla niewidomych i słabo widzących” to jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. Jego kompleksowy charakter polega na tworzeniu spektakli teatralnych, w pełni uwzględniających możliwości poznawcze, potrzeby i oczekiwania osób z dysfunkcją wzroku. Spektakle posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, a nacisk kładziony jest w nich przede wszystkim na szczegóły dźwiękowe – a także wrażenia zmysłowe i zapachowe. Aby pomóc w odbiorze osobom z dysfunkcjami wzroku, Ewa Pilawska wprowadziła postać Didaskaliusza, który czyta opisy wyglądu postaci, układu wnętrz czy akcji scenicznej.

Prezentacjom towarzyszą programy teatralne, m.in. w alfabecie Braille’a. Każda premiera jest inscenizacją nowego tekstu, niewystawianego dotychczas na scenie Teatru Powszechnego. Osoby niewidome za każdym razem są widzami spektaklu stworzonego specjalnie dla nich.

Partnerami projektu są m.in. Polski Związek Niewidomych i Łódzka Szkoła dla Słabo Widzących i Niewidomych. Wybrane premiery są też transmitowane na żywo antenie Radia Łódź, dzięki czemu ich odbiorcami mogą być również osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą dotrzeć do Teatru.

Za „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” Ewa Pilawska otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. nagrodę prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low, Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Niewidomych, Odznaczenie „Przyjaciel Niewidomych” czy tytuł „Idol Środowiska”. Teatr Powszechny został wybrany przez środowisko osób niewidomych i słabo widzących jako „Placówka Kultury Województwa Łódzkiego”. (PAP)

agm/ dki/

Data publikacji: 16.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również