Badania w ramach Tygodnia Świadomości Stopy Cukrzycowej

Do profilaktycznych badań w ramach Tygodnia Świadomości Stopy Cukrzycowej zachęcał 12 listopada Łódzki NFZ wraz z Polskim Towarzystwem Leczenia Ran. Przez cały tydzień w wyznaczonych placówkach chorzy na cukrzycę mogą bezpłatnie zbadać stopy i uzyskać zalecenia, jak je pielęgnować.

Od 12 do 16 listopada każdy cukrzyk może bezpłatnie zbadać stopy. Otrzyma też zalecenia, jak je pielęgnować lub leczyć. Dowie się też, jak o nie dbać i kiedy przyjść na kolejne badanie. Takie konsultacje po telefonicznym zapisie zaoferują w Łodzi: Poradnia Diabetologiczna CKD, ul. Pomorska 251, tel. 42-201-43-95; Poradnia ARGO, ul. Sterlinga 27/29, tel. 531-000-520; a w Zgierzu: Podologo-medical, ul. Dygasińskiego 29, tel. 694-200-003.

Chirurg dr n. med. Przemysław Lipiński z Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran podkreślił, że lekarze będą uświadamiać, jak poważne jest ryzyko rozwinięcia się tego schorzenia.

“Co czwarty cukrzyk będzie miał problem z owrzodzeniami na stopie. To choroba nieuleczalna, a rany, choć można zagoić, mają olbrzymią tendencję do odnawiania się” – powiedział.

Rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder, zwróciła uwagę, że ważne jest nie tylko edukowanie i wspieranie cukrzyków, ale także ich rodzin i opiekunów, bo często są to seniorzy i osoby samotne.

„Zapraszamy każdego cukrzyka na konsultację na naszą salę obsługi przy ul. Targowej 35 w poniedziałek 18 listopada w godz. 14.00-17.00” – zaznaczyła.

Dr Lipiński powiedział, że stopa cukrzycowa może rozwinąć się u każdego cukrzyka i nieprawdziwe jest twierdzenie, że to choroba osób zaniedbujących leczenie.

„Choroba dotyka młodych i starszych, jeśli mają złe poziomy glikemii. Bywa, że rozpoczęcie leczenia cukrzycy zaczyna się od leczenia stopy cukrzycowej. Dlatego ważna jest profilaktyka. Każdy cukrzyk powinien mieć stopy skontrolowane przez medyka. Samokontrola powinna być codzienna. Nie ma błahej rany u cukrzyka: otarcie czy pęcherz mogą doprowadzić do ciężkich powikłań wymagających pomocy chirurga” – podkreślił dr Lipiński.

Według diabetolożki dr Małgorzaty Józefowskiej z poradni leczenia stopy cukrzycowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi pierwszym i niezbędnym elementem profilaktyki stopy cukrzycowej jest dbałość o właściwą glikemię.

Diabetycy powinni uważać na temperaturę wody podczas kąpieli, bo z powodu zaburzeń w odczuwaniu bodźców ich stopy łatwo ulegają oparzeniom. Do codziennej pielęgnacji diabetolożka zaleca specjalne kremy do stóp, dobrze nawilżające i natłuszczające przesuszoną skórę – najlepiej z mocznikiem. Ostrzega także, by osoby z cukrzycą ostrożnie obcinały paznokcie, aby nie dopuścić do urazów, które łatwo mogą przekształcić się w rany.

Zagojenie rany nie kończy choroby. Szacuje się, że odsetek nawrotów owrzodzeń wynosi 40 proc. w ciągu roku i 60 proc. w ciągu trzech lat. Leczenie stopy cukrzycowej to dla pacjenta walka o zachowanie kończyn w całości, bo w zaawansowanych przypadkach konieczna jest amputacja stopy, jej fragmentu lub całej nogi.

Stopa cukrzycowa to jedno z powikłań cukrzycy. Wysoki poziom glukozy we krwi powoduje w naczyniach krwionośnych zmiany upośledzające ukrwienie nóg, co utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń. Ponad połowa ran na stopie ulega zakażeniu.

Eksperci szacują, że w Polsce owrzodzenie stopy ma od 150 tys. do 250 tys. diabetyków. (PAP)

agm/ joz/

Data publikacji: 13.11.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również