Ośrodki Wspierania i Testów służą kompleksową informacją i wsparciem technologicznym
- 27.11.2024
Zorganizowana przez Śląski Oddział PFRON 25 listopada odbyła się w Sosnowcu konferencja pod hasłem „OWiT wczoraj-dzisiaj-jutro podsumowanie działań w latach 2021-2024”. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz wojewódzkich, miasta Sosnowca, PFRON, placówek edukacyjnych, WTZ.
Otwierając konferencję dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON Jan Wroński podkreślił, że informacja i komunikacja jest bardzo ważnym elementem dostępności. Działania, które realizują OWiT-y (Ośrodki Wspierania i Testów), i te które realizują CIDON-y (Centra Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością) w oddziałach PFRON stanowią podstawę do tego, żeby każda osoba z niepełnosprawnością otrzymała konkretną informację oraz kompleksowe wsparcie w ich potrzebach.
Działalność Ośrodka przybliżyła jego kierownik Maria Flanczewska-Wolny. Zaznaczyła, że w ramach systemu już wcześniej działała wypożyczalnia technologii, ale była nakierowana na placówki oświatowe; sprzęt mogła wypożyczać szkoła lub przedszkole a nie pojedynczy uczeń. OWiT rozszerzył ofertę o możliwość indywidualnego przetestowania technologii.
Działalność pilotażowego projektu OWiT w Sosnowcu rozpoczęła się 1 października 2021 r. a zakończy 1 grudnia 2024. W pierwszym okresie działalności – do końca 2022 r. pozyskano i przeprowadzono audyt pod względem dostępności siedziby OWIT, kompletowano zespół specjalistów, zakupiono sprzęt i oprogramowanie w oparciu o rozeznanie potrzeb przyszłych beneficjentów. Nawiązano kontakty ze środowiskiem osób niepełnosprawnych w regionie, uruchomiono kanały dostępu (stronę www., profil na FB i e-mail), a także uczestniczono w konferencjach i lokalnych inicjatywach na rzecz OzN.
Od czerwca 2022 r. rozpoczęto bezpośrednią działalność na rzecz beneficjentów: wypożyczanie TA (technologii asystującej) do testowania i udzielanie porad, która była kontynuowana w drugim i trzecim okresie działalności OWIT, czyli w latach 2023 i 2024.
Oferta była ciągle wzbogacana w oparciu o monitorowanie zgłaszanych przez beneficjentów potrzeb. W okresie realizacji projektu wypożyczono 380 TA różnego typu (komunikatory, laptopy, tablety, lupy elektroniczne, słuchawki, eyetrackery.).
Beneficjenci docenili, możliwość skorzystania z fachowej porady co ułatwiało podjęcie decyzji o zakupie, a możliwość testowania sprzętu pozwoliła na bardziej przemyślane wybory przy staraniu się o dofinansowanie i zakup. Doceniono także dostępność zróżnicowanego sprzętu w jednym miejscu bez konieczności poszukiwania go w zasobach różnych instytucji i firm oraz bezpłatny charakter usług OWiT.
Praktyczny sposób zastosowania nowoczesnych technologii zaprezentował Krzysztof Wostal prezes zarządu Fundacji Transgresja, osoba głuchoniewidoma. Na podstawie zrobionego telefonem komórkowym zdjęcia sztuczna inteligencja wygenerowała opis otoczenia, np. kto siedzi w pierwszym rzędzie, jak wygląda, opisała salę w której odbywała się konferencja, urządzenie może także określić ile jest kobiet i mężczyzn itp.
Technologia ta od roku ułatwia życie osobom niewidomym, ale powoli staje się przeszłością, są już nowe lepsze rozwiązania. Technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję ułatwia życie osobom z niepełnosprawnością dzięki jej zastosowaniu mogą one więcej – podkreślił K. Wostal.
Pilotażowy program OWiT w Sosnowcu kończy się 1 grudnia 2024 roku, ale kierownictwo a przede wszystkim beneficjenci oczekują na jego kontynuację. Jest na to szansa, bo dyrektor PFRON zapowiedział, że są w planach założenia na okres pięciu lat kontynuowania i rozwijania tego typu działalności, przewiduje się także zwiększenie środków na finansowanie działalności OwiT-ów.
Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się i wypróbować działanie części sprzętu, jakim dysponuje Ośrodek, można było przetestować lupy, zegarki eyetrackery, klawiaturę brajlowską, smartwache itp.
Info i fot. Jolanta Kołacz
Data publikacji: 27.11.2024 r.