Konieczny: centra zdrowia psychicznego w całym kraju to koszt od 1,5 do 2 mld zł

Przeniesienie systemu centrów zdrowia psychicznego na całą Polskę to koszt od 1,5 do 2 mld zł – powiedział w 5 grudnia wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Dodał, że utrzymane będzie finansowanie ryczałtowe oparte na liczbie mieszkańców, ale przy większej kontroli.

Konieczny w czwartek wziął udział w posiedzeniu sejmowych komisji polityki społecznej i rodziny oraz komisji zdrowia, które odbyło się na wniosek posłów PiS. Posłowie chcieli poznać plany minister zdrowia Izabeli Leszczyny i NFZ na finansowanie psychiatrii dorosłych dzieci i młodzieży.

Sposób finansowania centrów zdrowia psychicznego (CZP) po zakończeniu pilotażu ma zostać opracowany przez powołany przez minister zdrowia zespół.

„Zakładamy, że nadal będzie to finansowanie ryczałtowe oparte na populacji, czyli liczbie mieszkańców, jednak z pewną kontrolą tego, co się w centrum dzieje: ile jest opieki środowiskowej, ilu jest pacjentów, którzy są w odpowiedni sposób zaopatrzeni” – powiedział Konieczny dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia. Zaznaczył, że centra, które obecnie działają i prawidłowo zajmują się swoimi mieszkańcami, nie mają się czego obawiać, bo „system płacenia będzie utrzymany”.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że przeniesienie systemu CZP na całą Polskę będzie kosztowało od 1,5 do 2 mld zł. „Nie jest to prosty proces. Jesteśmy na to gotowi. Gdybyśmy nie byli, to nie planowalibyśmy zakończenia pilotażu” – powiedział pytany przez dziennikarzy o to, czy w budżecie NFZ znajdą się pieniądze na ten cel. Dodał, że wyższe koszty to powód, dla którego pilotaż nie został zakończony wcześniej.

Wiceprezes NFZ Jakub Szulc poinformował posłów, że pieniądze na CZP zostały zaplanowane do 30 czerwca 2025 r. Zaznaczył, że gdyby te fundusze rozłożyć na cały rok, to finasowanie centrów wzrosłoby o 12 proc. w stosunku do bieżącego roku.

O pozostawienie finansowania centrów zdrowia psychicznego w formie ryczałtu na mieszkańca zaapelowała na posiedzeniu komisji prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego (OSCZP) Izabela Ciuńczyk.

Ciuńczyk podkreśliła, że finansowanie ryczałtowe „na mieszkańca” pozwala na prowadzenie profilaktyki. Zaznaczyła, że wprowadzenie „ryczałtu na pacjenta” może ograniczyć tę możliwość. „Pojawi się definicja skonstruowana w Warszawie, a zawsze zdarzają się sytuacje, które wymykają się definicjom” – podkreśliła prezeska OSCZP. „Stąd apel, by ryczałt na mieszkańca został utrzymany” – powiedziała.

Pilotaż centrów zdrowia psychicznego kończy się w czerwcu 2025 r. Niepokój środowiska, w tym pracowników CZP budzą zmiany, zwłaszcza dotyczące finansowania centrów. W tej sprawie w czwartek ulicami Warszawy przed Sejm przeszedł Żółty Marsz.

Posiedzenie sejmowych komisji dotyczyło także środowiskowych centrów zdrowia psychicznego. Wiceminister zdrowia wyjaśnił, że były one finansowane ze środków unijnych w perspektywie 2014-2020 r.

Konieczny zaznaczył, że po zakończeniu unijnego finasowania zdecydowana większość centrów środowiskowych przekształciła się w centra zdrowia psychicznego i jest finansowana przez NFZ. Zaznaczył, że w konkursach NFZ nie zakwalifikowało się osiem centrów z terenu Wielkopolski. (PAP) / FB

kno/ aba/, fot. CZP we Wrocławiu

Data publikacji: 06.12.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również