“World Unseen” – wystawa w Warszawie, która pozwala obcować z fotografią poprzez dotyk

Pałac Czapskich, siedziba główna ASP w Warszawie

Do 21 grudnia na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można podziwiać wystawę „World Unseen”, czyli „wystawę, którą można oglądać, nie widząc”. Ekspozycja składająca się z 15 fotografii została zaaranżowana tak, by osoby niewidome i słabowidzące mogły doświadczyć jej za pomocą dotyku i słuchu. Zaś osoby widzące mogły choć przez chwilę doświadczyć sztuki z perspektywy osób z różnymi schorzeniami wzroku.

Fotografie prezentowane podczas wystawy wykonane zostały przez znanych na całym świecie fotografów, w tym dwukrotnego zdobywcę nagrody Pulitzera – Jordańczyka Muhammeda Muheisena, Brenta Stirtona z RPA, Sebastião Salgado z Brazylii, Nigeryjczyka Yagazie Emezi, fotografa sportowego Samo Vidica ze Słowenii oraz fotografkę mody – Niemkę Heidi Rondak.

Każda z 15 fotografii, poza tradycyjnym sposobem prezentacji, została także wydrukowana w technologii druku wypukłego, a także w sposób symulujący różne schorzenia wzroku np. jaskrę czy retinopatię cukrzycową. Uzupełnieniem poszczególnych zdjęć są audiodeskrypcje i opisy w alfabecie Braille’a.

„To bardzo ważne, aby społeczeństwo lepiej rozumiało perspektywę osób niewidomych i słabowidzących” – podkreśla w komunikacie prasowym Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym Polskiego Związku Niewidomych, który jest partnerem wystawy. „Taka inicjatywa nie tylko daje odbiorcom nowe doświadczenia, ale przede wszystkim umożliwia im lepsze zrozumienie codziennych wyzwań, przed jakimi stają osoby z ograniczonym widzeniem” – mówi.

Każda z prac, które znalazły się na wystawie, ukazuje różnorodne kwestie społeczne. Wśród poruszanych tematów znajdują się zmiany klimatyczne, życie osób z niepełnosprawnościami, kryzysy humanitarne oraz transformacje, jakie zaszły w codziennym życiu na przestrzeni ostatnich lat, zwłaszcza podczas pandemii. Jedna z fotografii przedstawia niezwykłą relację między białuchą arktyczną a jej ratownikiem, kolejny obraz dokumentuje spektakularne piękno wulkanu i codzienność ludzi żyjących w jego cieniu. Inna praca, autorstwa niewidomego fotografa, jest portretem modelki z niepełnosprawnością.

Magdalena Orzeszko, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych, przyznała w rozmowie z PAP Life, że nie spodziewała się, iż wystawa będzie tak kompletna. Zwraca uwagę, że wypukłe zdjęcia są niezwykle plastycznym dopełnieniem audiodeskrypcji, która nie tylko opisuje to, co znajduje się na fotografii, ale zdradza także jej historię i kulisy powstania.

„Wystawa pozwala zrozumieć osobom widzącym, jak wiele odbiera całkowita lub częściowa utrata wzroku. Pierwsza refleksja związana z wystawą, wskazuje na to, jak mało możliwości doświadczania, podziwiania zdjęć, obrazów, mają osoby niewidome i słabowidzące. Jako osoba słabowidząca, dopiero słuchając opisu mogłam w pełni dowiedzieć się, o co chodzi fotografowi, co pokazuje zdjęcie, co on chciał nim przekazać” – przyznaje. „Osoby niedowidzące, ponieważ nie widzą szczegółów, nie zawsze mogą odbierać obraz w pełni. Przez to galerie są rzadko przez nie odwiedzane. A kiedy pomyślimy właśnie o audiodeskrypcji, elementach wypukłych czy nawet przewodniku, który potrafi plastycznie opowiadać, to już jest bardzo dużo” – podkreśla.

Wystawę „World Unseen”, której organizatorem jest firma Canon, można oglądać bezpłatnie do 21 grudnia na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. (PAP Life)

mdn/ag/, fot Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, via commons.wikimedia.org

Data publikacji: 06.12.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również