„3 dekady do dostępności” – to hasło towarzyszące trzeciej edycji wydarzenia inFestiwal Informacja-Innowacja-Inkluzja. Spotkanie zostało zorganizowane w Krakowie przez Oddział Małopolski PFRON, który w tym roku świętuje 30-lecie istnienia. W programie imprezy znalazły się panele dyskusyjne dotyczące pracy, sportu i kultury. Zaprezentowano też kilka reportaży filmowych Moniki Meleń.
21 listopada odbyła się trzecia edycja inFestiwalu Informacja-Innowacja-Inkluzja. Wydarzenie zostało zorganizowane w Aparthotelu Lwowska 1. Spotkaniu towarzyszyło hasło „3 dekady do dostępności”.
– Nasz Oddział, podobnie jak wiele innych, funkcjonuje od trzydziestu lat. Ten jubileusz sprawił, że postanowiliśmy szerzej spojrzeć na aspekt dostępności. Debatowaliśmy o tym, w którym miejscu jesteśmy, co już wspólnie osiągnęliśmy w tej kwestii, ale też – co jeszcze przed nami do zrealizowania – powiedziała „NS” Bogusława Słońska, ekspert OM PFRON.
Panel dyskusyjny „Jak zmieniła się dostępność w pracy na przełomie 30 lat” moderował dziennikarz Marcin Ryszka. W debacie zaś uczestniczyli Grażyna Banach-Kociołek (prezes zarządu Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie, Edward Bolak (Fundacja Wspólnota Nadziei) i Justyna Cuże (HR managerka). W gronie panelistów znaleźli się też Martin Jung (BON UEK), Katarzyna Kubicka (kierownik WTZ przy Katolickim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół Klika) oraz Agnieszka Lewonowska-Banach (dyrektor ZAZ „U Pana Cogito”, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Zdrowie Psychiczne).
– Tematu dostępności nie potraktowaliśmy jako wyłącznie kwestii związanych z pracą. Ona jest bazą, często bardzo ważną w życiu każdego z nas, ale dodatkowe aktywności wypełniają całość. Przykładowo, jeśli ktoś postawił na sport, to właśnie on może stać się jego pracą. Podobnie sytuacja wygląda z kulturą – zaznaczyła Bogusława Słońska.
Dalsza debata
Z kolei kanclerz ASP w Krakowie Monika Wiejaczka moderowała panel dyskusyjny „Jak zmieniła się dostępność w kulturze na przełomie 30 lat”. W roli ekspertów wystąpili Katarzyna Bury (pełnomocniczka dyrektora Muzeum Krakowa ds. dostępności), Artur Dziurman (założyciel Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego) oraz Dariusz Janiczak (koordynator Festiwalu Filmowego Osób z Niepełnosprawnościami FilmON). Swoimi opiniami podzielili się też Szymon Laciuga (ekspert ds. dostępności w programie „Małopolska. Kultura Wrażliwa”), Monika Meleń (reżyserka reportaży i filmów o tematyce społecznej) oraz Jakub Studziński (koordynator programu „Małopolska. Kultura Wrażliwa”).
Wspomniany już Marcin Ryszka moderował też panel dyskusyjny „Jak zmieniła się dostępność w sporcie na przełomie 30 lat”. Gośćmi tej części spotkania byli Damian Ligęza (paralekkoatleta Startu Tarnów), Piotr Niesyczyński (koordynator blind futbolu w Polsce, grający trener goalballa) Agnieszka Pleti (prezes Fundacji Poland Business Run, założycielka Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu) oraz Bartłomiej Tott (trener i fizjoterapeuta w Starcie Tarnów).
– Na pewno nie wyczerpaliśmy tematów związanych z pracą, kulturą czy sportem, choćby ze względu na ograniczenia czasowe. Być może do któregoś z nich powrócimy podczas przyszłorocznej edycji. Ewentualnie zaproponujemy inną formułę – dodała Bogusława Słońska.
W trakcie inFestiwalu zostały zaprezentowane reportaże Moniki Meleń. Goście mogli obejrzeć takie produkcje jak „Martin i jego blondyneczki” (https://www.youtube.com/watch?v=mf0f-kIOxHc), „Społeczna Kaffka” (https://www.youtube.com/watch?v=nQeDyo-Ac74), „Kawiarnia Społeczna Zakręcony Pan Cogito” (https://www.youtube.com/watch?v=Ysi7oWBpBjs) oraz „Teatr mój widzę” (https://www.youtube.com/watch?v=KbYsu2_yKFg). Ponadto wyemitowano materiał filmowy dotyczący tegorocznej edycji Poland Business Run oraz fragmenty meczów reprezentacji Polski w blind futbolu. Przygotowano również stoiska informacyjne PFRON, OWiT Kraków i OWiT Kraków-Gorlice.
– Jak powiedzieli uczestnicy, to było bardzo inspirujące spotkanie. Dostrzegamy duże zainteresowanie inFestiwalem. Cieszy nas to, że trafiły do nas też osoby, które nie brały udziału we wcześniejszych edycjach. Na pewno chcemy kontynuować to przedsięwzięcie, a w 2025 r. zadecydujemy o wyborze tematyki – podsumowała ekspert OM PFRON.
Info i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 11.12.2024 r.