Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej leczy raka prostaty nowoczesną metodą
- 12.12.2024
Jako jedyny ośrodek we wschodniej Polsce COZL w Lublinie wprowadziło nowoczesną metodę leczenia raka prostaty – brachyterapię z wykorzystaniem implantów stałych. To rodzaj małoinwazyjnej terapii radiologicznej.
Brachyterapia implantami stałymi to rodzaj małoinwazyjnej terapii radiologicznej. Uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych form terapii w leczeniu raka gruczołu krokowego i stosowana jest od wielu lat m.in. w USA.
„Skuteczność tej metody jest porównywalna do leczenia chirurgicznego” – powiedział w środę na briefingu prasowym kierownik Pracowni Brachyterapii COZL dr Paweł Cisek.
Brachyterapia implantami stałymi polega na jednorazowym wszczepieniu – w znieczuleniu ogólnym – bezpośrednio w tkankę prostaty od 30 do 70 implantów izotopów jodu-125, w kształcie małych cylindrycznych ziarenek o długości 4,5 mm i szerokości 0,8 mm. Pozwala to precyzyjnie podać dużą dawkę promieniowania wyłącznie w obszarze nowotworu, minimalizując ryzyko powikłań w zdrowych tkankach. Zabieg trwa około dwóch godzin, a pacjent opuszcza szpital już następnego dnia.
„Implanty promieniują przez pięć okresów połowicznego rozpadu jodu, czyli praktycznie przez prawie rok. I w ten sposób odbywa się proces leczenia, ale trwa on w pełnym komforcie dla pacjenta, to znaczy w czasie leczenia choroby przebywa on w domu, w swoim środowisku” – tłumaczył dr Cisek.
Implanty zostają w ciele pacjenta. Jak zapewniał dr Cisek, są one nieodczuwalne i nie wywołują odpowiedzi immunologicznej (reakcji układu odpornościowego) organizmu jak na ciało obce.
Zastosowanie brachyterapii implantami stałymi umożliwia pacjentom szybki powrót do codziennego życia. Ponadto w porównaniu do innych form leczenia – np. tradycyjna radioterapia, zabieg chirurgiczny – ryzyko powikłań dotyczących np. nietrzymania moczu czy impotencji, jest znacząco mniejsze.
Leczenie tą metodą stosowane jest głównie we wczesnym stadium nowotworu gruczołu krokowego, ale też może to być terapia dla pacjentów z nawrotami choroby, albo skojarzona z innymi formami leczenia w bardziej zawansowanym stadium raka.
W COZL w Lublinie lekarze rozpoczęli już leczenie nową metodą, przeprowadzili dwa zabiegi – we wtorek i w środę. Jak szacuje dr Cisek z brachyterapii implantami stałymi w COZL może skorzystać około 100 pacjentów rocznie. Inną metodą brachyterapii (radioterapia podana z bardzo bliskiej odległości) stosowaną od 2016 roku w tym szpitalu leczonych jest tu około 300 pacjentów rocznie.
Brachyterapia implantami stałymi od 2015 roku jest zabiegiem refundowanym przez NFZ. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej to czwarty w kraju, ale jedyny we wschodniej Polsce ośrodek, który oferuje tę metodę leczenia. Stosują ją też dwa ośrodki onkologiczne w Poznaniu i jeden w Gorzowie Wielkopolskim.
Z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce” z 2021 roku wynika, że średnio 48 mężczyzn każdego dnia dowiaduje się, że ma raka prostaty. Ten nowotwór stanowi ok. 20 proc. rozpoznanych nowotworów złośliwych u mężczyzn i jest na trzecim miejscu wśród nowotworów złośliwych powodujących zgony mężczyzn. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby, daje duże szanse na pełne wyleczenie. (PAP)
ren/ jann/, fot. freepik.com
Data publikacji: 12.12.2024 r.