Od 1 stycznia nowa lista leków refundowanych; 31 nowych cząsteczko–wskazań

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych, na której znalazło się 31 nowych cząsteczko–wskazań stosowanych m.in. w onkologii, kardiologii i chorobach rzadkich – ogłosiła 13 grudnia minister zdrowia Izabela Leszczyna.

„Nowych terapii jest coraz więcej i robimy wszystko, by to, co pokaże się na rynku, jak najszybciej wchodziło do listy leków refundowanych” – powiedziała podczas konferencji prasowej w Warszawie szefowa resortu zdrowia.

Wśród nowych cząsteczko-wskazań znalazło się m.in. 13 substancji we wskazaniach onkologicznych (m.in. w leczeniu raka szyjki macicy, nerki, jelita grubego), 12 w chorobach rzadkich i ultrarzadkich, 20 refundacji najdroższymi substancjami, które znajdują się w kategorii dostępności w ramach programów lekowych, 3 wskazania w chemioterapii i jedna terapia wysokoinnowacyjna.

Na nowej liście znalazła się stosowana w prewencji udarów substancja rywaroksaban. Jej opakowanie kosztuje kilkaset zł; teraz najtańszy odpowiednik będzie można kupić za 10 zł. „Specjaliści mówili nam, że wprowadzenie tej substancji do listy to największy sukces od czasu istnienia listy refundacyjnej” – podkreśliła szefowa MZ.

Refundowany będzie też lek Voxzogo, stosowany w terapii dzieci chorych na achondroplazję. Resort starał się trzy lata przekonać producenta leku do złożenia wniosku o jego refundację.

Na liście znalazła się również terapia genowa produktem Luxturna, wykorzystywana w leczeniu ślepoty Lebera.

„Koncentrujemy się bardzo na lekach kardiologicznych i onkologicznych, ponieważ jest to grupa chorób, które są najczęściej zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia” – powiedziała Leszczyna.

Wiceminister zdrowia Marek Kos poinformował, że na liście refundacyjnej od 1 stycznia 2025 r. będzie 605 leków z grupy G1 (leki wytwarzane w Polsce lub do których wytwarzania wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną w Polsce) oraz 37 leków z grupy G2 (leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce).

Kos zaznaczył, że na ukończeniu są prace nad projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej, która m.in. umożliwi wezwanie producenta leku do złożenia wniosku refundacyjnego. Poinformował, że trwają też prace na ustawą o receptach, która uporządkuje przepisy dotyczące preskrypcji leków, gdyż obecnie znajdują się one wielu aktach prawnych.

Wiceminister zapowiedział też ogłoszenie jeszcze w 2024 r. listy leków krytycznych. Dodał, że znajdą się na niej 238 pozycje.

Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

Wykaz dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia. (PAP)

akar/ kno/ agz/ ktl/, fot. Min. Zdrowie

Data publikacji: 13.12.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również