Teatr Pinokio w Łodzi gotowy na przyjęcie widzów ze specjalnymi potrzebami
- 16.12.2024
Komfortki w toaletach dla osób z z niepełnosprawnościami, pokój do przewijania i karmienia najmłodszych oraz różowe skrzyneczki ze środkami higienicznymi to najnowsze, a jednocześnie kolejne już udogodnienia dla widzów ze specjalnymi potrzebami, które pojawiły się w Teatrze Pinokio w Łodzi.
Teatr Pinokio w Łodzi poinformował 16 grudnia o najnowszych udogodnieniach – komfortkach, zamontowanych w dwóch toaletach dla osób z niepełnosprawnościami – które pojawiły się w jego siedzibie dzięki współpracy z Fundacją t:.
„Na potrzebę doposażenia toalet dla osób z niepełnosprawnościami uwagę zwrócili nam uczestnicy akcji Chmurka #pełnia życia, zorganizowanej przez Fundację Dom w Łodzi. W czerwcu przeprowadzili test dostępności nowej siedziby Teatru Pinokio i wyrazili uznanie wobec braku jakichkolwiek barier architektonicznych. Docenili też przygotowane przez nas ułatwienia dla widzów z niepełnosprawnościami narządu wzroku i słuchu, ale zauważyli, że toalety można byłoby wyposażyć w komfortki, czyli przymocowane do ściany, stabilne leżanki, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami w godny i komfortowy sposób mogą zostać przebrane” – wyjaśnił koordynator ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Teatru Pinokio w Łodzi Bartosz Kurowski.
Zamontowana na odpowiedniej wysokości komfortka jest bardzo stabilnym i bezpiecznym sprzętem. Jednak jej zakup i montaż wiąże się ze sporym wydatkiem; w tym teatr wsparła Fundacja t:, która pozyskała na ten cel zewnętrzne dofinansowanie w wysokości 6 tys. zł.
Podczas testowania siedziby teatru uczestnicy akcji Chmurka #pełnia życia zaakcentowali też konieczność obniżenia włączników światła we wspomnianych toaletach – ten postulat też jest już realizowany.
„Przeprowadzka do pozbawionej barier architektonicznych siedziby otworzyła przed nami nowe perspektywy myślenia o dostępności teatru. Zaprojektowaliśmy Pokój Spokój, który służy widzom, doświadczającym przebodźcowania w trakcie spektaklu czy innych wydarzeń. Zainwestowaliśmy w pętlę indukcyjną i własny system do audiodeskrypcji, regularnie proponujemy spektakle tłumaczone na polski język migowy” – podkreśliła zastępczyni dyrektora Teatru Pinokio Patrycja Terciak.
Warto zaznaczyć, że obecność osób ze specjalnymi potrzebami nie ogranicza się w Teatrze Pinokio do obszaru widowni. W listopadzie zrealizowano w nim doceniany przez krytyków spektakl „Brzydkie Kaczątko”, który powstał we współpracy z osobami z alternatywną motoryką, niepełnosprawnością intelektualną i neuroróżnorodnością.
Scena ma w repertuarze także spektakle dla „najnajów” – widzów najmłodszych, bo nawet kilkunastomiesięcznych – i z myślą o wymaganiach takiej publiczności powstał pokój umożliwiający komfortowe przebieranie i karmienie. Jest w nim m.in. wygodny fotel z oparciem i podnóżkiem oraz specjalną poduszką do karmienia, podstawowe awaryjne akcesoria, przewijak, umywalka i stolik oraz oświetlenie dające możliwość dostosowania go do własnych potrzeb – od nastrojowego światła lampki do karmienia, po mocne światło, ułatwiające czynności pielęgnacyjne.
Z kolei w odpowiedzi na zapotrzebowanie bardziej dorosłych widzów, w teatralnych toaletach pojawiły się różowe skrzyneczki, w których można znaleźć niezbędne środki higieniczne. (PAP)
agm/ dki/, fot. Teatr Pinokio
Data publikacji: 16.12.2024 r.