17 grudnia 2024 roku w Lublinie zakończyliśmy tegoroczną edycję warsztatów „Prawo do dostępności”, organizowanych i prowadzonych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W związku z szerokim zainteresowaniem warsztatami, planowana jest całoroczna edycja „Prawa do dostępności” w 2025 roku.
Na zaproszenie Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych (FLOP), warsztaty „Prawo do dostępności” odbyły się 17 grudnia br. w Lublinie podczas konferencji „Czy Lublin jest Miastem Przyjaznym Seniorom?”.
Pracownicy Biura RPO i PFRON mogli poznać m.in. interesujące działania lokalnych seniorek i seniorów na rzecz dostępności miasta, koordynowane przez FLOP oraz wypracowane rekomendacje w zakresie zapewnienia dostępności przestrzeni publicznej. Przeprowadzenie warsztatów „Prawo do dostępności” było spójne tematycznie i uzupełniające omawiane działania – o nową wiedzę egzekwowania swoich praw w miejscach i podmiotach publicznych, które wynikają z ustawowych obowiązków państwa.
Konferencją w Lublinie zakończyliśmy tegoroczne warsztaty „Prawo do dostępności”.
Warsztaty w 2024 roku – podsumowanie w pigułce
• łącznie przeszkoliliśmy ponad 170 osób z pisania wniosków do BRPO, pisania wniosków o zapewnienie dostępności do podmiotów publicznych i pisania skarg o brak zapewnienia dostępności kierowanych do Prezesa Zarządu PFRON.
• w wakacje przeprowadziliśmy 3 pilotaże dla różnych grup wrażliwych (osoby głuche, osoby z niepełnosprawnością ruchu i osoby seniorskie).
• w cztery miesiące – od września do końca 2024 roku – przeprowadziliśmy 9 warsztatów.
• odwiedziliśmy 8 miast i miasteczek: Zamość, Chełm, Hrubieszów, Lublin, Przemyśl, Radom, Kamionka k. Nidzicy, Sokółka.
• w Biurze RPO w Warszawie odbył się jeden warsztat (licząc z pilotażami – łącznie 4 warsztaty).
• współpracowaliśmy z lokalnymi organizacjami społecznymi:
– Przemyśl: Związek Ukraińców w Polsce – Oddział w Przemyślu
– Zamość: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”
– Hrubieszów: Hrubieszowska Spółdzielnia Socjalna im. Zośki
– Chełm: Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością i Ich Przyjaciół „Zbyszko”
– Sokółka: Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami
– Kamionka: Nidzica, Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA
– Radom: Stowarzyszenie na rzecz wspierania rodzin Nowe Perspektywy i Centrum Organizacji Pozarządowych
– Lublin: Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych
Serdecznie dziękujemy wymienionym organizacjom za współpracę przy organizacji warsztatów „Prawo do dostępności”, a tym samym wsparcie nas w docieraniu i uświadamianiu obywateli i obywatelek na temat ich praw.
Dostępność to nasza wspólna sprawa – wbrew pozorom dotyczy nas wszystkich i jest działaniem na rzecz wspólnego dobra, bez względu na płeć, wiek, sprawność, miejsce zamieszkania, narodowość, itd.
Info i fot. BRPO
Data publikacji: 23.12.2024 r.