Aplikacje nawigujące to już standardowe wyposażenie naszych smartfonów. Popularna nawigacja pomoże doprowadzić nas do celu niezależnie czy poruszamy się pojazdem czy też pieszo i to zgodnie z naszymi preferencjami. Czy wiesz, że mają one w sobie opcje wspierające osoby z niepełnosprawnościami? Co więcej, dostępne są także aplikacje wspierające poruszanie się wewnątrz budynków.
Rozwój technologii mobilnych w ostatnich latach znacząco wpłynął na życie osób z niepełnosprawnościami. Smartfony, wyposażone w zaawansowane aplikacje i funkcje, są dla wielu nieocenionym wsparciem w ich codziennych czynnościach. Najbardziej popularne aplikacje nawigacyjne, takie jak Google Maps czy Apple Maps, stale rozbudowują swoje funkcje, zwiększające dostępność. Przykładem może być np. wybór trybu trasy, która uwzględnia podjazdy, windy czy brak schodów. Inny to choćby oznaczenia obiektów dostosowanych do osób poruszających się wózkiem inwalidzkim. Aplikacje te są także zintegrowane z asystentem głosowym – osoby niepełnosprawne mogą korzystać z nawigacji przy pomocy komend.
Dotarcie do celu zwykle nie kończy jednak problemów komunikacyjnych. Oczywiście są miejsca, w których zatrudnieni są asystenci osób niepełnosprawnych, którzy służą wsparciem i pomocą w sprawnym poruszaniu się po obiekcie. Gdy ich nie ma, z pomocą może przyjść technologia. Szczególnie istotną rolę odgrywają aplikacje nawigacyjne, które pomagają osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności – zarówno ruchowymi, jak i sensorycznymi – poruszać się po obiektach takich jak np. urzędy.
Tradycyjne systemy GPS nie sprawdzają się w budynkach, dlatego opracowano specjalistyczne aplikacje nawigacji wewnętrznej, które wykorzystują technologie takie jak np. beacon czyli system komunikacji krótkiego zasięgu oparty na sygnałach Bluetooth. Beacony to małe urządzenia, które rozmieszczone w różnych lokalizacjach, wysyłają sygnał radiowy odbierany przez np. smartfon. Sygnał ten wyświetlany jest w formie różnego rodzaju informacji w dedykowanym systemie lub aplikacji mobilnej, za każdym razem, gdy znajdziemy się w jego pobliżu. Użytkownik tego typu aplikacji ma dostęp m.in. do cyfrowej mapy obiektu z oznaczeniami wind, schodów czy toalet dla osób z niepełnosprawnościami. Taka szczegółowa i dopasowana nawigacja pozwala uniknąć stresujących sytuacji, takich jak chociażby konieczność korzystania z niedostępnych schodów.
Co ważne, twórcy aplikacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami wciąż zwiększają ich możliwości. Niektóre pozwalają już np. na wcześniejsze zaplanowanie wizyty w placówce czy rezerwację miejsca parkingowego. Dostępne są także aplikacje z funkcją umożliwiającą automatyczną transkrypcję w czasie rzeczywistym, dzięki czemu użytkownik otrzymuje komunikaty dźwiękowe w formie wizualnej. Jest to szczególnie przydatne np. na dworcu kolejowym czy autobusowym.
Opisane technologie wspierające nie tylko wpływają na poprawę komfortu życia, ale także przyczyniają się do zwiększenia samodzielności osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Aby osiągnąć w pełni te cele konieczne jest odpowiednie dostosowanie obiektów, przede wszystkim użyteczności publicznej. Należy dążyć do tego by co raz większa ilość urzędów, galerii handlowych czy innych obiektów minimalizowała bariery, choćby przez możliwość umieszczenia w dedykowanych aplikacjach cyfrowych map ułatwiających poruszanie się.
O projekcie:
Materiał powstał w ramach projektu „Wsparcie rozwoju komunikacji elektronicznej 2024-2029 w MC DT” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy w zakresie dostępu do szerokopasmowego dostępu do internetu, możliwości zastosowania w Polsce satelitarnych systemów telekomunikacyjnych oraz promowania rozbudowy sieci telekomunikacyjnych. Zauważając nieustanny postęp technologiczny, chcemy informować o produktach i działaniach, które wykorzystując mobilne sieci telekomunikacyjne, wpływają na poprawę jakości życia, przede wszystkim osób niepełnosprawnych.
Info: gov.pl/web/ 5g, fot. pexels.com
Data publikacji: 04.01.2025 r.