Politechnika otrzyma 8 mln zł na działania związane z dostępnością

Uczelnia ta otrzyma 8 mln zł z NCBR na wzrost dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie laboratoriów, powstanie Centrum Adaptowanej Aktywności Fizycznej czy likwidację barier architektonicznych.

– Niepełnosprawność już nie oznacza wykluczenia społecznego. Warto pamiętać, że każdego z nas może to spotkać, na przykład kontuzja, czy złamanie nogi to już jest niepełnosprawność. Dlatego nasza uczelnia cyklicznie wychodzi naprzeciw potrzebom osobom z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Na Politechnice Opolskiej rozpoczynamy duży projekt,, związany z poprawą dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Projekt obejmuje cały wachlarz zadań począwszy od szkoleń kadry naukowej i administracyjnej, po doposażanie laboratoriów, powstawanie nowych jednostek a także rozbudowa infrastruktury naszej uczelni – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, która otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie „Uczelnie coraz bardziej dostępne”.

– Konkurencja była spora, jesteśmy jedyną uczelnią w województwie, która otrzyma dofinansowanie. Cały projekt to osiem zadań począwszy od kwestii związanych z dostępnością architektoniczną, informacyjno-komunikacyjną, cyfrową, to także działania naukowe, dydaktyczne, czyli szereg czynności związanych z dostępnością procesu dydaktycznego, procesu prowadzenia badań naukowych, także związane działania z przeglądem procedur – wylicza dr Agnieszka Kossowska, kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami na politechnice i koordynatorka dostępności.

– Jeżeli chodzi o dostępność architektoniczną, to na Wydziale Budownictwa i Architektury zostanie zamontowana winda, toalety dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach tego konkursu przeszkolimy ponad 400 osób na naszej uczelni z zakresu świadomościowego i z zakresu szkoleń już bardzo specjalistycznych – dodaje dr Agnieszka Kossowska.

Na uczelni powstaną także nowe laboratoria, jak na przykład laboratorium symulacji zespołu geriatrycznego i otyłości, Centrum Adaptowanej Aktywności Fizycznej na Wydziale Wychowania fizycznego i Fizjoterapii, gdzie również powstanie w pełni wyposażona komfortka, czyli toaleta, w której znajduje się także leżanka dla osób z niepełnosprawnościami służąca do celów higienicznych.

– Jako uczelnia działamy też bardzo aktywnym zakresie sportu dla osób z niepełnosprawnościami, stąd właśnie komfortka w tym budynku i działalność na rzecz sportu adaptowanego. Chcemy żeby nasi studenci, młodzi ludzie, którzy będą chcieli studiować mieli zapewnioną dostępność nie tylko materiałów dydaktycznych, nie tylko procesu dydaktycznego, ale także procesu nauki języków obcych, sportu, żeby na obozy żeglarskie na przykład mogły także jeździć osoby z niepełnosprawnościami, dlatego też w ramach projektu zakupimy żaglówkę dostosowaną do osób z niepełnosprawnościami – zapowiada dr Agnieszka Kossowska.
Obecnie na Politechnice Opolskiej studiują 82 osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba zwiększyła się o 20 osób. 160 studentów zgłosiło się jako osoby ze szczególnymi potrzebami.

Info i fot. Politechnika Opolska, oprac. rhr/

Data publikacji: 10.01.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również