Technologiczni dziadkowie – jak wspierać seniorów w nauce korzystania z technologii i kontakcie z wnukami?

Współczesny świat dynamicznie się zmienia, a technologia odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Choć nowoczesne urządzenia kojarzą się głównie z młodszym pokoleniem, coraz więcej seniorów odkrywa ich potencjał i uczy się ich obsługi. Nauka korzystania z technologii przez dziadków przynosi wiele korzyści zarówno dla ich rozwoju i utrzymania aktywności intelektualnej, jak i łatwiejszego kontaktu z bliskimi. Dodatkowo w czasach, gdy podróżowanie stało się znacznie prostsze, wielu seniorów aktywnie korzysta z tego przywileju, wykorzystując swoje cyfrowe umiejętności.

Według badań ponad 60 proc. osób po 55. roku życia decyduje się na naukę języka angielskiego, aby swobodnie móc podróżować poza granice kraju. Takie możliwości pozwalają zarówno dziadkom, jak i ich wnukom na wspólne poszerzanie horyzontów i odkrywanie świata. O tym doświadczeniu opowiada Adrienne Landry, metodolożka i ekspertka platformy Novakid.

Dlaczego warto poznać technologie na emeryturze?
Według Centrum Badań nad Starością i Starzeniem się Społeczeństwa w 2023 roku z internetu korzystało w Polsce przynajmniej raz w tygodniu 54 proc. osób w grupie 55-64 lata, w grupie 65-74 lata – 49 proc., zaś wśród osób 75 lat i więcej zaledwie 30 proc. Obecnie ta tendencja się zmienia dzięki wielu działaniom edukacyjnym, pomagającym starszemu pokoleniu w przełamywaniu technologicznych barier. Seniorzy, którzy decydują się na opanowanie nowych umiejętności zyskują możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i wygodnego kontaktu z rodziną.

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozpocząć zdobywanie cyfrowych umiejętności. Pierwszym z nich jest łatwiejszy kontakt z bliskimi. Wideorozmowy za pomocą aplikacji takich jak Skype, WhatsApp czy Messenger umożliwiają utrzymywanie relacji z rodziną, nawet jeśli bliscy mieszkają w innym mieście czy kraju. Dzięki temu dziadkowie mogą być obecni w życiu wnuków, wspólnie oglądać filmy, czytać bajki czy po prostu porozmawiać.

Warto również wspomnieć o dostępie do informacji. Internet to skarbnica wiedzy na temat zdrowia, hobby, podróży czy kultury. Seniorzy, którzy potrafią korzystać z wyszukiwarek czy aplikacji, stają się bardziej samodzielni i świadomi zmieniającego się świata.

Kolejnym powodem jest rozwój osobisty. Nauka obsługi smartfona, komputera czy tabletu może stać się fascynującym wyzwaniem, pozwalając na produktywne spędzanie czasu. Dzięki technologii seniorzy mogą rozwijać nowe pasje, uczestniczyć w wirtualnych wycieczkach, czy korzystać z e-booków i filmów edukacyjnych.

Ostatnim przykładem może być wsparcie w codziennym życiu. Aplikacje monitorujące zdrowie, systemy bezpieczeństwa czy możliwość załatwiania spraw online (np. bankowość internetowa) zwiększają samodzielność i komfort życia seniorów.

– Jednym z największych atutów technologii jest to, że dzięki nim łatwiej nam, seniorom, dbać o relację z bliskimi, a szczególnie z najmłodszymi członkami rodziny. Dla wnuków naturalną rzeczą jest swobodne poruszanie się w cyfrowym świecie, więc chętnie uczą dziadków obsługi urządzeń, takich jak smartfony czy komputery. Wspólne korzystanie z technologii – czy to poprzez gry komputerowe, platformy streamingowe czy aplikacje edukacyjne – staje się okazją do zacieśniania więzi i tworzenia wyjątkowych wspomnień. Ostatnio obserwowałam, jak moja wnuczka uczy się języka angielskiego za pomocą metody immersji w Novakid, co dało nam obydwu naprawdę wiele uśmiechu i satysfakcji. Ta i wiele innych aktywności pozwalają mi na zrozumienie jej świata – mówi Adrienne Landry, metodolożka i ekspertka platformy Novakid.

Technologia jako most między pokoleniami
Nowoczesne rozwiązania technologiczne zbliżają dziadków i wnuczków, dając im wiele przestrzeni na wspólne aktywności bez względu na odległość. Gry komputerowe, aplikacje edukacyjne czy platformy do nauki języków stają się fantastyczną platformą do budowania relacji. Komunikatory internetowe, takie jak Skype czy Zoom, pozwalają seniorom pozostać w kontakcie z rodziną, niezależnie od odległości.

Wnuczkowie chętnie podejmują się nauki dziadków obsługi tych narzędzi, co daje obu stronom poczucie bliskości, satysfakcji i radości. Takie platformy pozwalają również na szybką komunikację, więc seniorzy mogą pozostać w stałym kontakcie z najbliższymi.

Dzięki technologii dziadkowie mogą również odkryć zupełnie nowe możliwości zdobywania wiedzy i doświadczeń – od wirtualnych wycieczek, przez poradniki po filmy edukacyjne. Interaktywne platformy mogą łączyć edukację z rozrywką, dostarczając radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Dodatkowo internet jest skarbnicą wiedzy i wielu wspomnień, którymi dziadkowie mogą podzielić się z wnukami. Historie z młodości można uzupełnić zdjęciami z przeszłości, pokazując dzieciom, jak kiedyś wyglądał świat.

Co równie ważne dzieci mogą przeżywać z dziadkami wiele wspaniałych chwil dzięki wspólnej nauce, np. języka angielskiego. W sieci można znaleźć wiele platform, które oferują zarówno dzieciom, jak i seniorom dostosowane do nich treści edukacyjne, które sprawiają, że nowa wiedza jest znacznie łatwiejsza do przyswojenia. Wspólne rozmowy po angielsku mogą przysporzyć wiele radości, zbliżając do siebie pokolenia.

Gdzie seniorzy mogą szukać wsparcia w nauce technologii?
Pierwsze kroki w świecie nowoczesnych urządzeń mogą być wyzwaniem, ale wsparcie można znaleźć w wielu miejscach. Bliscy często są najlepszym źródłem pomocy – mogą wprowadzić seniorów w podstawy obsługi smartfona czy komputera oraz polecić odpowiednie aplikacje i strony internetowe.

Dodatkowo w wielu miastach działają organizacje oferujące kursy dedykowane osobom starszym, które można znaleźć, kontaktując się z lokalnym urzędem gminy. Coraz więcej lokalnych instytucji również prowadzi działalność mającą na celu aktywizację seniorów. Są wśród nich kluby seniora, biblioteki czy domy kultury, które często oferują bezpłatne zajęcia komputerowe z wykwalifikowanym specjalistą. Istnieją również liczne fundacje i szkoły programowania (np. cyfrowy-senior), których celem jest przełamywanie barier technologicznych wśród osób starszych.

Technologia wsparciem w utrzymaniu aktywności fizycznej i intelektualnej
Technologia może być przydatna również w innych dziedzinach życia seniora, dostarczając mu wiele korzyści i satysfakcji. Regularna aktywność intelektualna poprawia kondycję mózgu, zmniejszając ryzyko demencji i choroby Alzheimera.

Dodatkowo istnieje wiele aplikacji, które pomagają seniorom w zachowaniu zdrowego trybu życia, monitorując ich aktywność czy dietę. W internecie znajduje się wiele portali, dzięki którym osoby starsze mogą śledzić wydarzenia z kraju i świata lub zgłębiając swoją wiedzę w wybranym temacie.

Nowoczesne technologie otwierają przed seniorami drzwi do nowych możliwości – od łatwiejszego kontaktu z bliskimi, przez rozwój osobisty, po aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Dzięki wsparciu rodziny, organizacji lokalnych i instytucji edukacyjnych seniorzy mogą z powodzeniem pokonywać bariery technologiczne. Wspólne korzystanie z cyfrowych narzędzi z wnukami nie tylko pozwala nawiązywać głębsze relacje, ale także czyni codzienność ciekawszą i bardziej inspirującą.

pr/, fot. freepik.com

Data publikacji: 22.01.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również