Jest projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności

Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń – poinformowało 21 lutego ministerstwo rodziny. Resort dodał, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśliło, że z pełnym zrozumieniem przyjmuje głosy obywateli, wyrażających swoje obawy dotyczące systemu orzekania o niepełnosprawności.

Resort poinformował, że 20 lutego Komitet Monitorujący Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń.

Projekt „Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności oraz form wsparcia” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i bezpośrednio nadzorowany przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie nowoczesnych, zintegrowanych procedur orzeczniczych, wspartych narzędziami informatycznymi oraz stworzenie spójnego systemu świadczeń dostosowanego do indywidualnych potrzeb obywateli. MRPiPS podało, że alokacja środków na ten cel wynosi 180 mln zł, a realizacja projektu ruszy w III kwartale 2025 r.

Główne założenia projektu dotyczą: wdrożenia kompleksowego modelu orzecznictwa i nowego systemu świadczeń, przeszkolenia około 2000 specjalistów orzekających oraz ponad 1000 pracowników administracyjnych, ujednolicenia procedur oceny w różnych instytucjach orzeczniczych, usprawnienia obsługi osób z niepełnosprawnościami poprzez wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego, skrócenie procesu orzeczniczego, zapewnienia większej spójności decyzji w skali kraju.

Resort podkreślił, że nowy model systemu orzeczniczego uwzględnia postulaty protestujących osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów, m.in.: orzekanie przez specjalistów odpowiednich dla danej niepełnosprawności, uproszczenie całego systemu, niezależność komisji odwoławczej oraz szczegółową analizę dokumentacji medycznej przez orzeczników.

Równocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami punktowymi, które poprawią funkcjonowanie obecnego systemu. Resort poinformował, że finalizowane są prace nad regulacjami, które uporządkuję sytuację osób orzekanych mających choroby genetyczne i choroby rzadkie.

„Prace trwają od początku kadencji rządu i na bieżąco są konsultowane ze stroną społeczną. Uregulowana zostanie również sytuacji dzieci otrzymujących orzeczenia na krótki czas, co usprawni proces i odciąży rodziny oraz system” – podało MRPiPS.

Ministerstwo zapewniło, że pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych wiceminister rodziny Łukasz Krasoń pozostaje w stałym kontakcie ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami.

Na 21 lutego zaplanowano protest osób z niepełnosprawnościami, którzy domagają się gruntownych zmian w systemie orzecznictwa m.in. dłuższych okresów orzeczeń w przypadkach bez rokowań na poprawę i orzekania przez specjalistów z dziedziny, której dotyczy niepełnosprawność. W południe protestujący mają przejść z Placu Bankowego w Warszawie przed gmach ministerstwa rodziny, a następnie przed Sejm. (PAP)

kkr/ agz/, fot. Fundacja PODAJ DALEJ

Data publikacji: 21.02.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również