Sejmowa komisja przyjęła z poprawkami projekt ustawy o KSK
- 02.04.2025

Sejmowa Komisja Zdrowia 1 kwietnia przyjęła z poprawkami doprecyzowującymi rządowy projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Komisja nie zgodziła się na propozycję PiS, by świadczenia KSK były finansowane z budżetu państwa, a nie przez NFZ.
Krajowa Sieć Kardiologiczna ma podnieść efektywność leczenia chorób układu krążenia.
Komisja Zdrowia wprowadziła do rządowego projektu ustawy o KSK poprawki legislacyjno-redakcyjne zgłoszone przez sejmowe biuro legislacyjne. Komisja zdrowia poparła też poprawkę posłanki Elżbiety Gelert (KO), która doprecyzowuje zasady kwalifikacji do KSK podmiotu leczniczego, w którego strukturze jest więcej niż jeden zakład leczniczy.
Rządowy projekt ustawy o KSK z poprawkami poparło 14 posłów, nikt nie był przeciwny, a dziewięciu posłów wstrzymało się od głosu.
Komisja Zdrowia nie zgodziła się na przyjęcie poprawek PiS, które pos. Katarzyna Sójka, minister zdrowia w rządzie PiS, zgłosiła jako wnioski mniejszości.
Zakładają one, że świadczenia w ramach KSK oraz zadania ośrodków koordynujących będą finansowane z budżetu państwa, a nie przez NFZ, co zakłada rządowy projekt. Według Sójki zapewni to stabilne finasowanie KSK w sytuacji „skrajnego niedofinansowania ochrony zdrowia” i gdy plan finansowy NFZ na 2025 r. nie został zatwierdzony przez ministra finansów.
PiS zaproponował też skrócenie terminu uruchomienia KSK z dwóch lat do roku, skrócenie okresu na wdrożenie elektronicznej karty opieki kardiologicznej (e-KOK) oraz korektę przepisu dotyczącego wskaźników jakości w KSK. Także te poprawki PiS zgłosił jako wnioski mniejszości.
Dyrektor departamentu opieki koordynowanej w MZ Konrad Korbiński poinformował, że roczny ryczałt dla ośrodków koordynujących w KSK ustali prezes NFZ po wycenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Dodał, że ryczałt zostanie obliczony na 2026 r., a jego wysokość będzie zależała od zadań wskazanych do realizacji przez Narodowy Instytut Kardiologii. Zapewnił, że koszty realizacji tych zadań nie umniejszą przychodów szpitala przeznaczonych na świadczenia i będą finansowane przez NFZ oddzielnie, podobnie jak obecnie finansowany jest ryczałt w Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO).
Wątpliwości dotyczące możliwości finansowania KSK przez NFZ zgłosiła Józefa Szczurek-Żelazko (PiS). Posłanka powiedziała, że politycy KO zapowiadają zmniejszenie finansowania ochrony zdrowia.
1 kwietnia kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski powiedział, że jest za stopniowym obniżaniem składki zdrowotnej, choć – jak przyznał – wymaga to reformy sytemu ochrony zdrowia.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO) zapowiedziała z kolei w marcu, że na pewno nie zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zakłada to rządowy projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który czeka na głosowanie w Sejmie.
Krajowa Sieć Kardiologiczna (KSK) ma podnieść efektywność leczenia chorób układu krążenia. Każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma otrzymać opiekę kardiologiczną opartą o jednakowe standardy. System ma elastycznie odpowiadać na potrzeby pacjentów i zapewnić im ciągłość leczenia na etapach: diagnostyki, leczenia kardiologicznego, rehabilitacji i dalszego leczenia w poradniach specjalistycznych, w podstawowej opiece zdrowotnej lub w opiece długoterminowej.
Zgodnie z projektem ustawy przygotowanym przez resort zdrowia KSK będzie miała trzy poziomy zabezpieczenia. Na pierwszym poziomie (OK I) pacjent ma mieć zapewnioną podstawową diagnostykę kardiologiczną. Na drugim poziomie (OK II) – koordynację i ciągłość opieki kardiologicznej w tym kompleksową diagnostykę kardiologiczną, leczenie kardiologiczne w tym z zakresu kardiologii interwencyjnej i leczenia ostrych zespołów wieńcowych oraz dostęp do rehabilitacji kardiologicznej. Na trzecim poziomie (OK III) ma być zapewniona koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej oraz będą przeprowadzane najbardziej skomplikowane procedury medyczne, np. z zakresu kardiochirurgii.
KSK zakłada wprowadzenie Karty e-KOK, która umożliwi gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących opieki kardiologicznej oraz monitorowanie wskaźników jakości opieki kardiologicznej w ramach sieci.
Podmioty lecznicze będą miały 3 lata na spełnienie wymagań przystąpienia do KSK na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej. Pierwsza kwalifikacja zostanie przeprowadzona nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Kwalifikacji ośrodków kardiologicznych będzie dokonywał Prezes NFZ.
Ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej to „kamień milowy” wypisany do Krajowego Planu Odbudowy. (PAP)
kno/ jann/, fot. Kancelaria Sejmu
Data publikacji: 02.04.2025 r.
