Przegląd „O Buławę Lajkonika”. Dostarczają radość innym

Za nami XXIII Przegląd Teatralno-Muzyczny „O Buławę Lajkonika”. Jury wybrało laureatów imprezy zorganizowanej w Krakowie, ale oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 1 czerwca. W ciągu trzech dni swoje talenty artystyczne zaprezentowało blisko 150 uczestników, od dzieci po seniorów. Większość przedstawień teatralnych było wołaniem o wspólnie spędzany czas w gronie najbliższych, wsparcie, zrozumienie i miłość.

1-3 kwietnia odbył się XXIII Przegląd Teatralno-Muzyczny „O Buławę Lajkonika”. Impreza została zorganizowana przez Urząd Miasta Krakowa oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. W sali teatralnej tej jednostki oświatowej wystąpiło 11 podmiotów wykonawczych. Na scenie przy ul. Krupniczej swoje talenty zaprezentowało około 150 uczestników w różnym wieku. Jest to bowiem przedsięwzięcie skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnościami.

– Wiemy od koordynatorów kilku zespołów teatralnych, że gdyby nie wysłali zgłoszeń, to podopieczni byliby bardzo rozczarowani. Oni ciężko pracują przez cały rok, tworzą nowe propozycje, aby zagrać u nas. To sprawia, że poziom artystyczny wzrasta. Coraz częściej pojawiają się efekty specjalne. W wielu przypadkach mamy do czynienia ze ścieżką dźwiękową, a nie z fragmentami utworów muzycznych – powiedziała „NS” Małgorzata Surma z CM im. dr. H. Jordana, koordynator XXIII Przeglądu „O Buławę Lajkonika”.

Zgodnie z regulaminem, prezentacja muzyczna mogła składać się z nie więcej niż dwóch utworów do dziesięciu minut, a wokalna ¬ z maksymalnie dwóch piosenek. Z kolei limit czasowy występu teatralnego wyniósł 35 minut. W tegorocznej edycji wystąpili reprezentanci m.in. przedszkola, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Domów Pomocy Społecznej, Zespołu Szkół Specjalnych i Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie. Tradycyjnie już przeważały zgłoszenia ze stolicy Małopolski, ale nie zabrakło uczestników spoza niej. Po raz kolejny w gronie uczestników znalazły się zespoły Zakręceni, Zatańczeni z Krosna i Michalinki z Częstochowy.

– Są grupy, w których dzieci podrosły. One lepiej śpiewają, często na żywo, bez playbacku. Ponadto pięknie mówią, przeważnie bez podpowiedzi. Czasem trudno uwierzyć, że to ten sam zespół, co rok czy 2 lata temu. Z kolei część dorosłych osób ma większe ograniczenia. Przykładowo, kiedyś tańczyli, a teraz poruszają się na wózku – opisała koordynator Przeglądu.

Droga do finału
1 czerwca nastąpi ogłoszenie wyników tegorocznego Przeglądu. Laureaci otrzymają Buławy Lajkonika oraz pamiątkowe dyplomy. Uroczystość odbędzie się w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. To zmiana w porównaniu z ostatnimi latami. Wówczas nagradzano w Parku Młynówka Królewska w ramach Integracyjnego Dnia Bronowic. Jeszcze wcześniej odbywało się to w trakcie Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością”, w pierwszych edycjach podczas inauguracji na Rynku Głównym.

– Wybór był trudny, wszyscy przeżywamy te występy. W tym roku zaskoczył nas niemal jednolity przekaz przedstawień teatralnych. To było wołanie o wspólnie spędzany czas w gronie najbliższych, wsparcie, zrozumienie i miłość. W niektórych przypadkach zostało to zaprezentowane w sposób dosadny, z przytupem i w tym wydaniu było bardzo ciężkie w odbiorze – zaznaczyła Małgorzata Surma.

Z kolei na tematykę dotyczącą powstania warszawskiego postawili Zakręceni, Zatańczeni, wystawiając minimusical „Młodzież powstańcom”. Jednak nie zabrakło klasycznych pozycji. Artyści z Grupy Trzeciej z Samorządowego Przedszkola Nr 14 w Krakowie zagrali „Kopciuszka”. Zespół teatralny SIGMA z SOSW nr 2 w Krakowie wystawił „Brzydkie kaczątko”. Jury usłyszało m.in. utwory z repertuaru Edyty Geppert, Zbigniewa Wodeckiego, Varius Manx, Maryli Rodowicz czy Eleni. Był też show taneczny „Upiór w operze” w wykonaniu Marii Kalisz i Jerzego Godawskiego, wielokrotnych mistrzów Polski w paratańcu sportowym w kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– Miłe jest to, że wykonawcy są bardzo zainteresowani tym, co przygotowali inni uczestnicy. Na widowni mieliśmy też dzieci z Akademii Twórczego Przedszkolaka. One z wielką radością obejrzały sporo występów, co później umożliwiło rozmowy z nauczycielami na rożne tematy. Najmłodsi przekonali się, że osoby z niepełnosprawnościami są utalentowane i potrafią dostarczyć radości innym – podsumowała koordynator XXIII Przeglądu „O Buławę Lajkonika”.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Magdalena Staroń

Data publikacji: 16.04.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również