Sanatoria w Polsce – gdzie są zlokalizowane, jaki zakres usług oferują i jakie warunki pobytu?
- 22.04.2025

Sanatoria w Polsce stanowią istotny element systemu ochrony zdrowia i oferują kompleksową opiekę leczniczo-rehabilitacyjną w atrakcyjnych lokalizacjach. To właśnie tam wiele osób znajduje wsparcie w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Chcesz wiedzieć, jakie choroby można w nich leczyć? Jakie są warunki i sposoby finansowania pobytu? Wielu informacji na ten temat dostarcza raport dotyczący dostępności i warunków pobytu w sanatoriach w całej Polsce.
Polskie społeczeństwo: demografia i stan zdrowia
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2023 r. liczba seniorów w Polsce wyniosła blisko 10 milionów. Osoby w wieku 60 lat i więcej stanowią już ponad 26 proc. ogółu społeczeństwa. Zgodnie z prognozami prezentowanymi przez GUS, zarówno liczba jak i udział seniorów w polskiej populacji będą w kolejnych latach rosnąć. W 2050 r. nawet 4 na 10 Polaków będzie mieć 60 lat lub więcej.
Oprócz demografii, alarmujące są także dane dotyczące stanu zdrowia polskiego społeczeństwa. Eksperci Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego szacują, że ok. 10 milionów Polaków cierpi na choroby reumatyczne i mięśniowo-szkieletowe. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne informuje, że ok 3 miliony Polaków ma cukrzycę, a 5 milionów stan przedcukrzycowy. Natomiast Polska Koalicja Zdrowe Płuca szacuje liczbę chorych na choroby płuc (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc) na ok. 6 milionów.
– Warto zwrócić uwagę na fakt, że wśród czynników ryzyka np. chorób reumatycznych, cukrzycy, czy POChP znajduje się m.in. wiek. Zestawiając oficjalne dane dotyczące zdrowia Polaków z niepokojącymi trendami demograficznymi, można śmiało wysnuć tezę, że popyt na usługi zdrowotne w Polsce będzie stale rósł. Już teraz dostrzegamy bardzo duże zainteresowanie ośrodkami oferującymi usługi profesjonalnego wsparcia zdrowotnego oraz rehabilitacyjnego wśród użytkowników naszego portalu. Dlatego postanowiliśmy przygotować raport ze szczegółowymi informacjami na temat m.in. lokalizacji sanatoriów, oferowanych przez nie profili leczenia NFZ czy dostępności różnych usług z zakresu SPA & Wellness – mówi Paweł Moczulski, założyciel portalu Seniore.pl.
Gdzie i w jakim otoczeniu położone są sanatoria w Polsce?
Największy odsetek sanatoriów w bazie Seniore.pl jest zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim. To ponad 18 proc. wszystkich analizowanych miejsc. Niewiele mniej (17,9 proc.) to placówki z województwa dolnośląskiego. Na kolejnych miejscach pod względem liczebności sanatoriów znajdują się województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie i podkarpackie.
Ciekawostką jest fakt, że chociaż największa liczba obiektów w bazie zlokalizowana jest w zachodniopomorskim, to pod względem otoczenia najwięcej obiektów położonych jest w górach – ponad dwukrotnie więcej niż nad morzem (37,2 proc. vs 18,4 proc.). Są to głównie obiekty zlokalizowane w województwach dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim, ale także świętokrzyskim. Co ciekawe, jedynie 5,1 proc. obiektów medycznych i sanatoriów w Polsce położonych jest nad jeziorem.
Sanatoria w Polsce – finansowanie i profile leczenia NFZ
Jednym z kluczowych wyzwań związanych z pobytem w sanatorium jest oczywiście kwestia finansowania. Niemal każdy ośrodek (97 proc.) oferuje usługi komercyjne, pozwalając sfinansować pobyt ze środków własnych. Bardzo duża część (83,5 proc.) oferuje także możliwość finansowania pobytu ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Inne źródła, z jakich mogą korzystać goście wybranych sanatoriów, to Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Raport portalu Seniore.pl prezentuje również cenne informacje na temat profili leczenia NFZ oferowanego przez sanatoria i obiekty medyczne w Polsce. Najwięcej z nich – ok. 8 na 10 ośrodków, oferuje leczenie z zakresu ortopedii i reumatologii. Ponad połowa sanatoriów w Polsce zapewnia również dostęp do leczenia chorób kardiologicznych, laryngologicznych, neurologicznych i chorób płuc. Są jednak też placówki, które oferują mocno wyspecjalizowane wsparcie – m.in. w obszarze ginekologii, hematologii czy okulistyki.
Warunki pobytu w polskich sanatoriach
Pobyt w sanatorium może wielu osobom przywodzić na myśl skojarzenia z centrum SPA, zabiegami takimi, jak masaże, sesje w grocie solnej, itp. Raport o sanatoriach przygotowany przez portal Seniore.pl pokazuje jednak, że udogodnienia oferowane przez poszczególne sanatoria w Polsce bywają mocno zróżnicowane i poszczególne placówki stawiają na różne rodzaje wsparcia zdrowotno-wypoczynkowego.
Najpopularniejsze udogodnienia, oferowane przez ok. 1/3 placówek stanowią sauna, basen i jacuzzi. Z zabiegów SPA w specjalnym gabinecie można skorzystać w co 5. placówce. Na kolejnych miejscach znajdują się grota solna (14,1 proc. sanatoriów), gabinet masażu (12,8 proc.) i gabinet kosmetyczny (5,6 proc.). Są także placówki, które oferują takie udogodnienia, jak tężnia solankowa czy gabinet podologa.
Zdecydowana większość sanatoriów w Polsce jest przystosowana do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Jedynie 8,1proc. obiektów nie jest dostosowana dla pacjentów z niepełnosprawnościami. Dla miłośników i właścicieli zwierząt, pobyt w sanatoriach oznacza na ogół konieczność rozstania się na jakiś czas ze swoim pupilem. Są jednak placówki, które zezwalają na pobyt z psem (10,3 proc.) lub kotem (9 proc.).
Raport o sanatoriach w Polsce
Dane przygotowane przez portal Seniore.pl zostały opracowane na podstawie analizy oferty blisko ćwierć tysiąca placówek oferujących profesjonalne wsparcie zdrowotne oraz rehabilitacyjne z całej Polski. Na portalu można znaleźć bazę sanatoriów i obiektów medycznych wraz ze szczegółowymi informacjami na temat lokalizacji, oferty czy warunków pobytu w poszczególnych placówkach. Raport prezentujący syntetyczne dane o sanatoriach dostępny jest po linkiem: https://seniore.pl/raport-sanatoria/.
Info: Seniore.pl, fot. pexels.com
Data publikacji: 22.04.2025 r.
