Dzięki zabawie dzieci pozbędą się stresu przed badaniem rezonansem

Do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi trafił Kitten Scanner – urządzenie imitujące działanie rezonansu magnetycznego. Dzięki niemu najmłodsi pacjenci będą mogli poznać przebieg badania, pozbyć się stresu i tym samym uniknąć konieczności podania nieobojętnej dla ich zdrowia narkozy.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi ruszył program edukacyjny, który m.in. ma umożliwić przygotowanie najmłodszych pacjentów do badań rezonansem magnetycznym (MRI). Dla kilkulatka pozostawanie w bezruchu przez kilkanaście minut to zwykle warunek nie do spełnienia, zwłaszcza że rezonans wydaje nieprzyjemne dźwięki. Dlatego najmłodsi pacjenci na czas badania najczęściej otrzymują narkozę.

„W naszym Instytucie rezonans bez znieczulenia u pięciolatka to już rutyna – udaje się go zrobić także dzieciom młodszym. Od dłuższego czasu staramy się bowiem rozwijać taki kierunek postępowania, który pozwala nam pacjenta maksymalnie odstresować i w jak najbardziej dla niego komfortowych warunkach wykonać badanie” – podkreśliła dyrektorka ICZMP prof. Iwona Maroszyńska na konferencji prasowej, która odbyła się 5 maja.

W praktyce klinicznej progiem, poniżej którego przez całe lata stosowano narkozę, był wiek siedmiu lat. Zakładano, że dziecko idące do szkoły, jest na tyle komunikatywne i dojrzałe, że można podjąć próbę przekonania go, by leżało spokojnie przez pół godziny. Młodszym dzieciom podawano przed badaniem narkozę.

„Obecnie do badania bez znieczulenia granicą nie jest numer PESEL, tylko stopień rozwoju dziecka. Musi być na odpowiednim poziomie komunikatywności wynikającym z jego rozwoju intelektualnego lub w na tyle dobrym stanie zdrowia, że możemy z nim nawiązać sensowny kontakt” – wyjaśnił kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ICZMP prof. Piotr Grzelak.

Program edukacyjny „Dbajmy o zdrowie, nie dajmy się chorobie”, który uruchomiła Fundacja na Rzecz Rozwoju ICZMP i Fundacja Philipsma ma pomagać w przygotowaniu najmłodszych do MRI. Jego częścią jest tzw. Kitten Scanner – zabawka – trenażer, na którym dziecko może samodzielnie przeprowadzić badania wybranego pacjenta, np. kury Doris, krokodyla Krisa lub słonia Oli.

„Trenażer wydaje komendy takie, jakie dziecko usłyszy potem przy planowaniu badania MRI. Mały pacjent wciela się w rolę operatora rezonansu – na jego komendę słonik wjeżdża do tuby, mamy macierz obrazową, która zapełnia się podczas skanowania, a animacja przedstawia, jak to badanie wygląda krok po kroku. Po takiej zabawie możemy przejść do pracowni i wykonać prawdziwe badanie MRI” – dodał prof. Grzelak.

W ramach programu zmniejszającego stres pacjentów można skorzystać także z aplikacji mobilnej Scan Buddy. Jak przekazała Agnieszka Chrzanowska z Philips Polska, aplikację można ściągnąć jeszcze przed wizytą w szpitalu, a jej celem jest oswojenie dzieci z dźwiękiem rezonansu.

„Przy okazji zapoznajemy z nim rodziców, bo bardzo często przenoszą oni swój własny lęk na dzieci. Z doświadczenia wiemy, że edukacja pacjenta i odpowiednie jego przygotowanie powoduje, że badanie MRI przebiega szybciej, sprawniej, a pacjent lepiej współpracuje z personelem medycznym” – zaznaczyła. (PAP)

agm/ joz/, fot. freepik.com

Data publikacji: 05.05.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również