
6 maja to Światowy Dzień Astmy. Kluczowym elementem w zapobieganiu rozwojowi tej choroby u dzieci jest skuteczna kontrola alergii wziewnych, które dotykają coraz większą liczbę dzieci, wpływając na ich codzienne funkcjonowanie. Alergenami są pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśnie oraz roztocze kurzu domowego. Kontakt z tymi czynnikami może wywoływać szereg uciążliwych objawów, a w wyniku tzw. marszu alergicznego, może prowadzić do rozwoju astmy alergicznej.
Objawy, takie jak uporczywy kaszel, katar, zapalenie spojówek czy problemy ze snem, prowadzą do przewlekłego zmęczenia i trudności w koncentracji, co wpływa na codzienne samopoczucie dziecka, ale również na jego funkcjonowanie w szkole i postępy w nauce..
Leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy pomagają kontrolować objawy alergii wziewnej, ale mogą wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi, takimi jak przyrost masy ciała, nadpobudliwość, problemy skórne, zwiększona podatność na infekcje czy nawet zahamowanie wzrostu.
Jedyną skuteczną metodą leczenia przyczynowego jest immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie, dzięki któremu ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej jest znacznie niższe w porównaniu do dzieci leczonych wyłącznie objawowo.
Dzięki immunoterapii można nie tylko znacząco poprawić jakość życia dzieci i ich rodzin, ale także skutecznie zapobiegać astmie alergicznej w przyszłości. Skuteczne leczenie przyczynowe może poprawić jakość życia najmłodszych pacjentów, bardzo często może wręcz zahamować rozwój astmy
Alergia wziewna to nie tylko przykra przewlekła choroba, to nawracające infekcje i ciężkie zaostrzenia objawów, które stają się źródłem codziennego stresu dla małych pacjentów i ich rodziców pełnych niepokoju o zdrowie dziecka. To również wyzwanie organizacyjne i finansowe, ale także ogromne obciążenie emocjonalne dla dzieci i ich rodziców.
Wysoki profil bezpieczeństwa, skuteczność oraz trwałe efekty leczenia spowodowały, że immunoterapia jest uznawana przez Europejską Agencję Leków (EMA) i Polskie Towarzystwo Alergologiczne za standard leczenia alergii.
IKa, fot. pixabay.com
Data publikacji: 06.05.2025 r.
