MZ skróciło ścieżkę refundacji dla sprawdzonych leków onkologicznych
- 08.05.2025

17 substancji czynnych stosowanych w onkologii znalazło się na liście leków o ugruntowanej skuteczności – poinformował 8 maja wiceminister zdrowia Marek Kos. Wpisanie leków na listę daje ich producentom możliwość skorzystania z krótszej ścieżki refundacyjnej.
Wiceminister zdrowia Marek Kos przedstawił na konferencji prasowej drugą – po lekach kardiologicznych – listę leków o ugruntowanej skuteczności, dla których przewidziano szybszą i tańszą ścieżkę refundacyjną. Tym razem są to preparaty wykorzystywane w leczeniu onkologicznym.
Poinformował, że na liście znalazło się 17 substancji czynnych, w tym cztery w ramach dostępności aptecznej i 13 w ramach chemioterapii.
Jest to pięć substancji czynnych stosowanych w raku piersi, trzy – w raku płuca, trzy – w białaczce, dwie stosowane w chłoniakach raka wątrobowokomórkowego lub raka pęcherza moczowego, jedna – w raku jajnika, jądra i jelita grubego i dwie w leczeniu powikłań leczenia przeciwnowotworowego.
Substancje czynne, które znalazły się na liście to: Anastrozol (rak piersi), Dazatinib (białaczka– leczenie osób do 18. roku życia), Deferazyroks (leczenie przewlekłego obciążenia żelazem spowodowanego transfuzjami krwi), dDefibrotyd (leczenie ciężkiej postaci zarostowej choroby żył), Eksemestan (zaawansowany rak piersi), Etopozyd (rak jajnika, rak jądra, rak płuc), letrozol (zaawansowany rak piersi), Nab-paklitaksel (przerzutowy rak piersi), Ramucyrumab (rak wątrobowokomórkowy), Regorafenib (rak wątrobowokomórkowy), Topotekan (rak płuca), Tretynoina (białaczka), Winblastyna (chłoniak) i Winfluina(rak pęcherza moczowego).
Resort zdrowia szacuje, że koszty refundacji tych leków wyniosą niespełna 135 mln zł.
Kos zapowiedział, że w drugiej połowie roku MZ przedstawi listę leków ginekologicznych, endokrynologicznych i gastroenterologicznych o ugruntowanej skuteczności.
Na pierwszej liście leków znalazło się 14 leków kardiologicznych. Kos poinformował, że obecnie finansowanych jest dziewięć terapii z listy, gdyż w przypadku pięciu firmy farmaceutyczne nie złożył wniosków refundacyjnych.
„W dalszym ciągu jest możliwość, by podmioty takie wnioski złożyły” – dodał.
Wpisanie na listę leków o ugruntowanej skuteczności daje producentom możliwość skorzystania z krótszej ścieżki refundacyjnej, która nie jest tak skomplikowana formalnie jak standardowa procedura. Chodzi o leki, których skuteczność potwierdziły liczne badania kliniczne i praktyka medyczna. (PAP)
akar/ kno/ joz/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 08.05.2025 r.
