LEGO Braille Bricks dla niewidomych dzieci już w Polsce

Po udanym wdrożeniu programu LEGO Braille Bricks w ponad trzydziestu krajach na całym świecie, od czasu jego uruchomienia w 2020 r., Fundacja LEGO i Grupa LEGO wprowadzają obecnie zestawy edukacyjne LEGO Braille Bricks w Czechach, Węgrzech i Polsce.  Projekt ten został przetestowany pod kątem zgodności z różnymi językami i kontekstami kulturowymi dzięki czemu jest gotowy do dalszej ekspansji.

Założeniem klocków LEGO Braille jest umożliwienie dzieciom niewidomym nauki alfabetu Braille’a i podstawowych umiejętności czytania i pisania w przyjemny i angażujący sposób.

Od 2020 roku Fundacja LEGO dostarcza zestawy edukacyjne LEGO Braille Brick organizacjom specjalizującym się w nauczaniu dzieci z wadami wzroku.

Nauka alfabetu Braille’a poprzez zabawę
Zestawy LEGO Braille Bricks to specjalnie zaprojektowane klocki LEGO z wypustkami, które odpowiadają literom, cyfrom i symbolom alfabetu Braille’a, a jednocześnie są w pełni zgodne z tradycyjnymi klockami LEGO. Na każdym klocku znajduje się również nadrukowany symbol lub litera, dzięki czemu zarówno dzieci niewidome, jak i widzący nauczyciele, uczniowie czy członkowie rodziny mogą wspólnie uczyć się i bawić.

Zestawom edukacyjnym towarzyszy również program pedagogiczny wykorzystujący ideę nauki poprzez zabawę i zawierający inspiracje dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków.

Inicjatywa LEGO Braille Bricks jest wynikiem licznych propozycji stworzenia produktu wykorzystującego alfabet Braille’a na bazie klocków LEGO. Projekt pilotażowy zapoczątkowany przez Fundację LEGO w 2019 r. zakończono w sierpniu 2020 r., kiedy to pierwsze klocki LEGO Braille zostały bezpłatnie rozdane uczniom za pośrednictwem współpracujących z Fundacją organizacji zrzeszających osoby niewidome.

W trakcie trwania pilotażu program objął ponad 56 000 dzieci, które otrzymały zestawy klocków LEGO Braille w 19 językach, w tym w alfabecie łacińskim, chińskim czy wietnamskim. Zestawy są obecnie dostępne w 35 krajach i wykorzystywane przez ponad 54 000 wykwalifikowanych terapeutów, nauczycieli i innych specjalistów.

Swobodna zabawa i nauka
Fundacja LEGO i Grupa LEGO zobowiązały się do udostępnienia możliwości nauki poprzez zabawę wszystkim dzieciom, niezależnie od ich umiejętności, dlatego zestawy będą dystrybuowane bezpłatnie do wybranych szkół, instytucji i organizacji wspierających dzieci z wadami wzroku.

Fundacja LEGO współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych, aby wspólnie zarządzać dystrybucją zestawów klocków. Zestawy klocków LEGO Braille będą dostępne za pośrednictwem zaangażowanych organizacji w Czechach, Węgrzech i Polsce.

Info i fot. Fundacja LEGO

Data publikacji: 09.05.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również