
W Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie 14 maja odbyła się ogólnopolska konferencja inaugurująca Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Hasłem tego wydarzenia jest: „Niepełnosprawność a rynek pracy – jak skutecznie wspierać zatrudnienie i rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnościami”.
Liczba osób, które pobierają renty z tytułu niezdolności do pracy, wyniosła 618,3 tys. na koniec 2021 r. i spadła do 505 tys. w 2024 r. Według najnowszych danych ZUS z marca 2025 r. obecnie jest 496,9 tys. takich osób.
Konferencja ma na celu wypracowanie dobrych praktyk w zakresie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnienie informacji o dostępnych formach wsparcia. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, instytucji rynku pracy, organizacji pozarządowych i środowisk eksperckich.
Dni Osób z Niepełnosprawnościami obejmują spotkania i wydarzenia, które odbywają się zarówno w placówkach ZUS, jak i na zewnątrz. Przynoszą one wymierne efekty, a w kolejnych latach będą się rozwijać.
Członek Zarządu ZUS Mariusz Jedynak powiedział, że aktywizacja zawodowa ma szczególne znaczenie m.in. ze względu na demografię.
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, sekretarz stanu w resorcie pracy Łukasz Krasoń podkreślił, że kierowanie środków do osób z niepełnosprawnościami to nie tylko koszt, ale także inwestycja. W jego biurze ruszył projekt zatrudnienia wspomaganego. W ciągu kilku lat umożliwi on pracę kilkunastu tysiącom osób, przede wszystkim z niepełnosprawnością intelektualną.
Podczas swojego wystąpienia wiceminister zaznaczył, że kluczowym wyzwaniem współczesnego rynku pracy jest stworzenie takich warunków, w których OzN nie tylko znajdą zatrudnienie, ale również będą mogły się rozwijać i realizować swój potencjał. – Chcę, aby każda osoba z niepełnosprawnością wiedziała, że jest ważna, potrzebna i zaopiekowana – zaznaczył.
Wspomniał również o wdrażaniu, we współpracy z PFRON, standardów funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej, oraz zmianach idących ku poprawnie sytuacji funkcjonowania WTZ.
W dalszej części wystąpienia poruszył także kluczowe kwestie legislacyjne i systemowe. Podkreślił znaczenie zatrudnienia wspomaganego jako realnej ścieżki włączenia osób z niepełnosprawnościami w rynek pracy – zwłaszcza tych, którzy wymagają dodatkowego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu zawodowym.
– Chciałbym, żeby osoby z niepełnosprawnościami przestały być trudnymi klientami i pracownikami, ale stały się potencjałem. Technologia, którą mamy, sprawia, że wiele takich osób może być aktywnych zawodowo i może dzisiaj żyć w pełni – dodał wiceszef resortu pracy.
Wypowiedź Ł. Krasonia stała się impulsem do szerszej dyskusji o tym, jak realnie wspierać OzN w aktywizacji zawodowej i tworzyć otwarty, dostępny rynek pracy.
Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Małgorzata Lorek zwróciła uwagę na pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. Często zyskują oni lojalnego i zaangażowanego pracownika, który wnosi do zespołu nową perspektywę i wartość.
– Dzisiejsza konferencja to ważny moment. Tym, co nas łączy, jest wspólna troska o to, by każdy człowiek, niezależnie od trudności, z jakimi przyszło mu się zmagać, mógł żyć, pracować i rozwijać się na miarę swojego potencjału. Niech ta konferencja będzie nie tylko miejscem rozmowy, ale punktem wyjścia do dalszego, wspólnego działania” – mówiła szefowa PFRON.
Pracodawcy muszą zauważyć korzyść z zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Ta korzyść istnieje. Mamy drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej i brakuje nam rąk do pracy. Przedsiębiorcy będą więc coraz chętniej sięgać po zasób, jakim są osoby z niepełnosprawnościami – podkreślił Szymon Witkowski z Pracodawców RP.
Konferencja, podczas której zostało podpisane partnerstwo Inclu(vi)sion z Fundacją Aktywizacja, otwiera cykl wydarzeń w ramach Dni Osób z Niepełnosprawnościami w ZUS. Będą one trwały aż do końca czerwca. W całym kraju odbędą się liczne spotkania z udziałem ekspertów, przedstawicieli lokalnych organizacji oraz instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnościami.
Na koniec 2024 r. w Polsce aktywnych zawodowo było ok. 553 tys. osób z niepełnosprawnościami, podczas gdy ogólna liczba osób z orzeczeniem o niepełnosprawności wynosiła ok. 2,9 mln. Oznacza to, że wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wynosił ok. 19 proc.
Odbyły się także spotkania informacyjne, mające na celu dostarczenie niezbędnej wiedzy potrzebnej do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz tworzenia dla nich przyjaznych warunków pracy.
Info: ZUS, BON, oprac. rhr/, fot. BON
Data publikacji: 15.05.2025 r.
