Prezydencka rada ds. społecznych o innowacyjnych rozwiązaniach dla osób z niepełnosprawnościami

Na posiedzeniu prezydenckiej rady ds. społecznych rozmawialiśmy o innowacjach technologicznych, wychodzących naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami – powiedziała PAP doradczyni prezydenta do spraw osób z niepełnosprawnościami Paulina Malinowska-Kowalczyk.

19 maja odbyło się posiedzenie Rady ds. Społecznych przy Prezydencie RP. W czasie posiedzenia rozmawiano o innowacjach w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami i o innowacyjnym podejściu do działań realizowanych przez Centra Usług Społecznych.

Malinowska-Kowalczyk poinformowała, że w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wywodzącej się z Austrii międzynarodowej fundacji Zero Project, której celem jest zebranie w jednym miejscu technologicznych nowinek wychodzących naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami.

„Innowacje, z którymi mieliśmy okazję się zapoznać, realizowane są na całym świecie. Zebranie ich w jednym miejscu ułatwia dostęp do rozwiązań, które poprawiają życie osób z niepełnosprawnościami, a także umożliwia kontakt z globalnymi markami, które mogą finansować ich rozwój technologiczny. Dzięki temu możliwe jest wdrażanie tych rozwiązań w różnych krajach” – oceniła ekspertka.

Doradczyni prezydenta przypomniała, że nagrodę przyznawaną przez Fundację Zero Project otrzymały w Polsce już cztery podmioty: Fundacja Avalon za stworzenie mapy dostępności, Fundacja Aktywizacja za działania na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Program Dostępność Plus.

„Podczas spotkania mówiliśmy także o nowym polskim projekcie realizowanym przez firmę Migam, którego celem jest stworzenie awatara języka migowego” – zaznaczyła.

Według Malinowskiej-Kowalczyk jednym z ważniejszych obszarów działań Fundacji Zero Project jest skalowanie innowacji i organizowanie globalnych spotkań, podczas których pomysłodawcy i organizacje, które stoją za poszczególnymi rozwiązaniami, mogą nawiązywać kontakty z korporacjami, które następnie inwestują i rozwijają ich pomysły.

„Było to bardzo ciekawe spotkanie, które dało nam wiedzę o istnieniu organizacji skupiającej w jednym miejscu rozmaite innowacje; organizacji, do której także można zgłaszać takie pomysły, z którymi my się spotkamy i korzystać z tej bazy, która do tej pory została przez tę organizację stworzona” – dodała.

Doradczyni prezydenta przypomniała, że Fundacja Zero Project była obecna na światowym kongresie niepełnosprawności (Global Disability Summit), który odbył się w kwietniu br. w Berlinie. Zaznaczyła, że wzięło w nim udział ponad 4 tysiące osób ze wszystkich kontynentów. Dyskusje dotyczyły m.in. wyzwań związanych z potrzebami osób z niepełnosprawnościami.

Dodała, że druga część spotkania Rady poświęcona była innowacjom wprowadzanym w funkcjonowaniu Centrów Usług Społecznych`. Przypomniała, że obecnie w całym kraju działa blisko 130 CUS-ów i wciąż powstają nowe. O ich funkcjonowaniu na spotkaniu opowiedziała m.in. zastępczyni dyrektora Centrum Usług Społecznych w Rawiczu Natalia Purgacz.

Jak wyjaśniła Malinowska-Kowalczyk w Centrum Usług Społecznych w Rawiczu poza klasycznymi usługami, które są standardowo realizowane w takich miejscach, lekarze-edukatorzy prowadzą zajęcia dla kobiet w ciąży i dla seniorów, organizowana jest gimnastyka sensoryczna, legoterapia, terapia sensoryczna i klub sąsiedzki.

„Ponadto w Centrum Usług Społecznych dostępne są mieszkania interwencyjne dla ofiar przemocy i prowadzone są zajęcia z udziałem osadzonych, którzy pomagają w porządkowaniu terenu, a także szkolenia dla seniorów w kierunku pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami. Nazwaliśmy to innowacyjnym podejściem do prowadzenia Centrum Usług Społecznych, ale de facto jest to wyjście naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego, po uprzednim zdiagnozowaniu tych oczekiwań” – oceniła Malinowska-Kowalczyk.(PAP)

iżu/ mark/

Data publikacji: 20.05.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również