
W Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie 1 lipca zaprezentowano nową wersję aplikacji ASDetect dotyczącej autyzmu – po polsku. Jest to bezpłatne narzędzie mobilne, umożliwiające rozpoznanie wczesnych oznak spektrum autyzmu u dzieci, a dotyczy najmłodszych dzieci w wieku od 11 miesięcy do 2,5 roku. Została stworzona przez zespół badaczy z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne (Australia).
Aplikacja jest świetną pomocą dla rodziców w wychwyceniu wczesnych objawów, które mogą wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Polska wersja powstała dzięki zaangażowaniu Fundacji Alpha działającej w Lublinie na rzecz osób z autyzmem.
Aplikacja jest bezpłatna. Swoją premierę miała w lutym 2016 roku i dostępna jest obecnie w kilku językach – angielskim, chińskim mandaryńskim, hiszpańskim, słowackim i polskim.
Aplikacja ASDetect prezentuje m.in. filmy z udziałem dzieci ze spektrum autyzmu jak i pełnosprawnych, które pozwalają zobaczyć różnice w ich zachowaniach, a dotyczą kluczowych etapów w rozwoju dziecka. Również filmy i kwestionariusze opracowane oddzielnie dla różnych grup wiekowych dzieci – od 11 miesięcy do 2,5 roku.
– Badania pokazują, że wczesna diagnoza może przyczynić się do rozwoju możliwości poznawczych dzieci – powiedziała twórczyni aplikacji i tej metody badawczej prof. Josephine Barbaro z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne. Podkreśliła, że im wcześniej zacznie się działania wspierające, tym skuteczniej hamuje się rozwój autyzmu.
Aplikacja ASDetect daje rodzicom realne narzędzie nie tylko do wczesnego rozpoznania, ale także do zrozumienia zachowań dziecka i rozpoczęcia wsparcia wtedy, gdy jest ono najskuteczniejsze.
IKa, fot. pexels.com
Data publikacji: 04.07.2025 r.
