Rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy BNP Paribas Nowe Horyzonty we Wrocławiu
- 17.07.2025

Festiwal Nowe Horyzonty od ponad dwudziestu lat prezentuje kino autorów, wizjonerek, eksperymentatorów, buntowniczek. Pierwsza edycja imprezy stworzonej przez Romana Gutka odbyła się w 2001 roku w Sanoku, później Nowe Horyzonty gościły w Cieszynie (2002-2005), a od 2006 roku związane są z Wrocławiem. Bieżąca edycja rozpoczyna się 17 lipca i potrwa do 27 lipca.
Wsłuchane w nowe głosy i nowe narracje, poprzez obrazy, opowieści, formalne eksperymenty, od początku swojego istnienia Nowe Horyzonty wyczuwają puls współczesnego świata i stanowią zaczyn intelektualnego oraz duchowego fermentu. Otwarty na to, co czyni sztukę filmową ciągle młodą, festiwal zwraca się także ku przeszłości, przypominając dorobek mistrzyń i mistrzów kina artystycznego. Tylko w ostatnich latach organizowaliśmy retrospektywy: Chantal Akerman, Nagisy Ōshimy, Lucile Hadžihalilović, Angeli Schanelec, Yvonne Rainer, Agnieszki Holland, Alaina Tannera, Jonasa Mekasa, Bertranda Bonello, Joanny Hogg, Alice Diop, Alaina Robbe-Grilleta, Satyajita Raya, Wang Binga.
Nowe Horyzonty od zawsze były festiwalem interdyscyplinarnym, gdzie oprócz kina szeroko prezentowane są sztuki wizualne i muzyka. Twórcy filmowi, których dokonania można zobaczyć na Nowych Horyzontach, chętnie przekraczają granice tradycyjnego kina i wkraczają na teren eksperymentu z pola sztuk wizualnych i performatywnych. Dlatego Scena Artystyczna festiwalu, organizowana we współpracy z BWA Wrocław, jest naturalnym rozwinięciem i dopełnieniem programów filmowych – pokazuje formy filmowe w tzw. rozszerzonym polu w ramach wystaw we wrocławskich galeriach.
Dostępne dla wszystkich, mogące poszczycić się wyjątkową, zaangażowaną publicznością, Nowe Horyzonty łączą różne rodzaje inicjatyw: pokazy filmowe, działania edukacyjne, spotkania branżowe. W 2024 roku festiwal osiągnął rekordową frekwencję (167 538), a widzki i widzowie wybierali spośród 285 filmów i 650 seansów. Nasze zaproszenie przyjęło ponad 500 gościń i gości, w tym kilkadziesiąt reżyserek i reżyserów z całego świata.
Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty
Esencją nowohoryzontowego ducha jest Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty. Każdego roku pokazujemy w nim starannie wybrane tytuły z najważniejszych światowych festiwali. Ich twórczynie i twórcy zachwycają wyrazistym stylem, odwagą, z jaką odrzucają lub remiksują tradycję, śmiałością, z jaką patrzą w oczy najtrudniejszym tematom i kwestiom. To autorki i autorzy, którzy poszukują, prowokują, kwestionują zastany porządek i kamerą piszą przyszłość kina. W 2024 roku Grand Prix festiwalu otrzymało Wytłumaczenie wszystkiego (Explanation of Everything) Gábora Reisza, a Nagrodę Publiczności zdobyły Skarby (Hoard) Luny Carmoo.
Festiwal dostępny dla wszystkich
Dostęp do kultury, w tym do kina najwyższej jakości, powinien być egalitarny oraz otwarty dla możliwie szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców, a MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty co roku stara się poszerzyć zakres działań w zakresie dostępności. We współpracy z BLIK, Fundacją Katarynka i Fundacją Kino Dostępne – razem tworzymy kulturę dla wszystkich.
Poniżej można znaleźć zestaw tegorocznych działań i wydarzeń, których zadaniem jest umożliwienie festiwalowania jak największej grupie osób kinofilskich.
Na festiwalu
Dzięki komunikacji z naszą publicznością i wielu prowadzonym dyskusjom wprowadziliśmy (na stałe obecny w programie na stronie festiwalu) system oznaczania tzw. „trigger warnings” – ostrzeżeń przed treściami mogącymi wywołać silne emocje. Oznaczenia są dostępne po kliknięciu, dzięki czemu można (ale nie trzeba) z nich korzystać.
Osoby z niepełnosprawnością i poruszające się na wózku mają możliwość skorzystania z usługi early boarding – wcześniejszej rezerwacji miejsca na sali kinowej. Aby z niej skorzystać, prosimy o wiadomość na adres: dostepnosc@nowehoryzonty.pl lub telefon: +48 532 355 095.
Podczas seansów festiwalowych wyświetlany będzie, przygotowany we współpracy z BLIK, spot zwiększający świadomość i kierujący uwagę na potrzebę rozszerzania działań związanych z dostępnością w przestrzeni publicznej. Jednym z takich działań jest przygotowywanie opisów alternatywnych zdjęć i grafik, które wprowadziliśmy w tym roku na profilu Nowych Horyzontów na Facebooku.
Dla tych osób (w tym osób z problemami z poruszaniem się, neuroatypowych), które z różnych przyczyn nie mogą wziąć udziału stacjonarnie, we Wrocławiu, proponujemy uczestnictwo w festiwalu online – w jego ramach dostępne będzie około 40% programu filmowego. Wybranym filmom z wirtualnej edycji festiwalu będą towarzyszyły audiodeskrypcja i napisy SDH.
Wydarzenia dostępne
Staramy się, by każdego roku wzrastała liczba wydarzeń dostępnych i dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami oraz korzystającym z audiodeskrypcji oraz napisów SDH. Dzięki współpracy z Fundacją Kino Dostępne audiodeskrypcję będzie można uruchomić na własnym telefonie, korzystając z aplikacji Kino Dostępne.
Podczas 25. edycji wydarzenia kilkanaście filmów prezentowanych w programie festiwalu będzie dostępnych także z napisami SDH, zarówno w Kinie Nowe Horyzonty, jak i w Dolnośląskim Centrum Filmowym.
Jak korzystać z aplikacji Kino Dostępne?
W celu skorzystania z tej możliwości konieczne jest zainstalowanie aplikacji Kino Dostępne na telefonie. Aplikację można pobrać za darmo w Google Play i AppStore. W momencie rozpoczęcia filmu należy uruchomić odtwarzanie lektora na telefonie.
Więcej informacji o aplikacji i szczegółowe instrukcje można znaleźć na stronie: Fundacja Kino Dostępnel.
Film z instrukcjami jak działa aplikacja znajdziesz tutaj: Kino Dostępne. Jak to działa?
Jeśli potrzebujesz pomocy w zakupie biletów, zachęcamy do udania się do kas festiwalowych w Kinie Nowe Horyzonty i Dolnośląskim Centrum Filmowym, wysłania wiadomości na adres: dostepnosc@nowehoryzonty.pl lub telefonu pod numer +48 532 355 095 – ekipa festiwalu przeprowadzi Cię przez proces zakupu.
Kino Nowe Horyzonty
Przestrzeń Kina Nowe Horyzonty – serca festiwalu i jego najważniejszego obiektu – jest pozbawiona barier architektonicznych, posiada bezprogową windę wyposażoną w system głośnomówiący i przyciski z alfabetem Braille’a oraz toalety dla OzN na każdym piętrze i umożliwia wzięcie udziału w seansie z psem przewodnikiem. W KNH można skorzystać z audiodeskrypcji w aplikacji Kino Dostępne.
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Drugim kinowym obiektem festiwalu jest Dolnośląskie Centrum Filmowe – obiekt dostępny, bez schodów przy wejściu, przystosowany dla osób poruszających się na wózku lub z problemami z poruszaniem się (winda/podnośniki windowe), wyposażony w pętlę indukcyjną w salach Warszawa i Lalka, z toaletą dla OzN na poziomie 0. W DCF można również skorzystać z audiodeskrypcji w aplikacji Kino Dostępne.
Kina plenerowe
Podczas tej edycji aż osiem z zaplanowanych dziesięciu seansów Kina plenerowego na Rynku (i wybrane seanse Kina plenerowego w OPT Zamek w Leśnicy) będzie dostępnych dla osób niedowidzących lub g/Głuchych. Podczas seansów będzie można skorzystać z audiodeskrypcji, wyświetlone zostaną napisy SDH, zaś zapowiedzi będą tłumaczone na Polski Język Migowy.
Kino plenerowe na Rynku
Zapraszamy OzN do rezerwacji miejsc – prosimy o wiadomość na adres dostepnosc@nowehoryzonty.pl lub telefon: +48 532 355 095. Sama przestrzeń Kina plenerowego na Rynku jest pozbawiona barier architektonicznych i umożliwiaja uczestnictwo osobom z problemami z poruszaniem się. Na miejscu będzie dostępna toaleta dla OzN.
Podczas seansów plenerowych na rynku będzie możliwość wypożyczenia odbiornika do audiodeskrypcji (lub skorzystania z własnego – ogłosimy częstotliwość, na której dostępna będzie audiodeskrypcja).
Seanse Kina plenerowego na Rynku są bezpłatne.
Kino plenerowe OPT Zamek w Leśnicy – pokaz z audiodeskrypcją i polskimi napisami
Podczas seansu będzie możliwość wypożyczenia odbiornika do audiodeskrypcji (lub skorzystania z własnego – ogłosimy częstotliwość, na której dostępna będzie audiodeskrypcja).
Zapraszamy OzN do rezerwacji miejsc – prosimy o wiadomość na adres dostepnosc@nowehoryzonty.pl lub telefon +48 532 355 095. Na miejscu będzie dostępna toaleta dla OzN. Seanse Kina plenerowego OPT Zamek w Leśnicy są bezpłatne.
***
Zapowiedzi do filmów z audiodeskrypcją i napisami SDH będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Oferujemy również możliwość wsparcia asystenta w dotarciu na miejsce pokazu i z miejsca pokazu na przystanek tramwajowy lub autobusowy.
Na zapleczu
Każda osoba wolontariacka w ramach przygotowania do festiwalowego wolontariatu zostanie przeszkolona z zakresu pomocy i wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami podczas Nowych Horyzontów. W czasie wydarzenia jesteśmy w kontakcie z wykwalifikowanymi osobami z Fundacji Katarynka, które udzielają zespołowi wolontariatu stałych konsultacji.
Wskazówek i odpowiedzi szukamy także wśród samych zainteresowanych: festiwal odwiedzą w tym roku dwie osoby samorzecznicze oraz ekspert dostępności, które przygotują audyt i wskażą punkty wymagające dalszej pracy.
W ramach festiwalu zorganizujemy ogólnodostępne warsztaty z języka inkluzywnego, które pomogą ich uczestnikom zrozumieć potrzeby OzN i, mamy nadzieję, wywołają wzrost świadomości w zakresie komunikacji i nie tylko.
W spokoju
Wiemy, że festiwalowanie jest tyleż satysfakcjonujące, co intensywne. Dlatego wspólnie z Pranamat przygotowaliśmy ogólnodostępną strefę wyciszenia na II piętrze Kina Nowe Horyzonty. To idealne miejsce dla osób przytłoczonych nadmiarem bodźców, które potrzebują odrobiny wytchnienia w ciszy i spokoju. Na miejscu dostępne będą maty Pranamat, pufy do medytacji i słuchawki wygłuszające.
Osoby wolontariackie będą miały również możliwość uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach jogi w ogrodzie w Hotelu Puro, prowadzonych przez Izę Smazę i Darię Bunikowską.
Info i fot. nowehoryzonty.pl, oprac. rhr/
Data publikacji: 17.07.2025 r.
