Gminy uzdrowiskowe współtworzą strategię rozwoju turystyki uzdrowiskowej

Jednym z podstawowych celów działania Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP jest współkreowanie polityki rozwoju polskiego produktu uzdrowiskowego i wspieranie wszelkich działań mających na celu rozwój polskich uzdrowisk.

Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zostało wyłonione w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki jako podmiot odpowiedzialny za opracowanie podstrategii w zakresie turystyki uzdrowiskowej, która w przyszłości może stać się elementem szerszych opracowań strategicznych dotyczących kierunków rozwoju polskiej turystyki.

Opracowanie strategii poprzedzone zostanie szeregiem przeprowadzonych badań opinii kluczowych interesariuszy, w tym przede wszystkim przedstawicieli gmin uzdrowiskowych oraz przedstawicieli branży turystycznej z obszaru gmin uzdrowiskowych. Planuje się także badanie opinii i potrzeb mieszkańców gmin uzdrowiskowych oraz turystów i kuracjuszy odwiedzających uzdrowiska.

Zakłada się szerokie włączenie kluczowych interesariuszy zarówno w proces diagnozowania sytuacji rozwojowej polskich uzdrowisk – ich problemów, potencjałów i wyzwań, a także w proces formułowania wizji i celów rozwojowych stawianych przed polskim sektorem uzdrowiskowym w perspektywie najbliższych lat. Włączenie to dokona się zarówno poprzez udział w badaniach ankietowych oraz możliwość udziału w warsztatach diagnostycznych i strategicznych, które zaplanowano w ramach procesu.

Zaplanowany cykl warsztatów stanowi kluczowy komponent procesu opracowania strategii rozwoju turystyki uzdrowiskowej dla gmin uzdrowiskowych w Polsce. Warsztaty mają charakter praktyczny i interaktywny. Ich rezultaty będą stanowić podstawę do dalszego opracowywania dokumentów strategicznych, dostosowanych do realiów i potrzeb poszczególnych gmin oraz branży turystyczno-uzdrowiskowej.

Pierwsze warsztaty strategiczne dla przedstawicieli gmin uzdrowiskowych i branży odbyły się w dniu 17 czerwca 2025 r. w Nałęczowie. Głównym tematem spotkania stała się diagnoza otoczenia zewnętrznego, w tym także analiza panujących trendów i konkurencji działającej na rynku zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

Kolejne, drugie z cyklu warsztaty miały miejsce w dniu 22 lipca 2025 r. w Kudowie-Zdroju. Spotkanie to stanowiło swego rodzaju kontynuację tematyki rozpoczętej podczas pierwszych warsztatów. Skupiono się więc na analizie otoczenia konkurencyjnego oraz dokonano oceny potencjału własnego gmin uzdrowiskowych, przy jednoczesnym uwzględnieniu takich elementów jak: posiadane zasoby, kompetencje i przewagi strategiczne jednostek.

Celem ostatnich warsztatów, zaplanowanych na dzień 16 września 2025 r., w Busku-Zdroju, stanie się sformułowanie ram planu strategicznego oraz inwestycyjnego. Będzie to możliwe dzięki wyznaczeniu odpowiednich priorytetów działań, określeniu właściwych celów operacyjnych, a także wypracowaniu propozycji kierunków inwestycyjnych.

Przez cały okres przygotowywania strategii na stronie internetowej Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP funkcjonuje także interaktywna zakładka, gdzie z jednej strony w sposób transparentny publikowane są kolejne elementy procesu strategicznego, a z drugiej będzie można zgłaszać swoje uwagi i propozycje, jak również zgłosić chęć udziału w poszczególnych etapach prac. Wyniki pracy nad dokumentem zostaną upublicznione i przedstawione na konferencji podsumowującej, która będzie zarówno okazją do zgłaszania końcowych uwag do dokumentu. Wnioski te będą także stanowiły rekomendację na przyszłość, również w kontekście opracowywania zbiorczej wizji rozwoju polskiej turystyki na bazie opracowanych strategii o charakterze branżowym.

Finalnym produktem projektu będzie wypracowana w sposób partycypacyjno-ekspercki podstrategia w zakresie turystyki uzdrowiskowej w perspektywie co najmniej dziesięcioletniej, zawierająca takie elementy jak: pogłębiona diagnoza obecnej sytuacji rozwojowej polskich uzdrowisk, wypracowane w sposób partycypacyjny: wizja, misja i cele strategiczne, operacjonalizacja strategii w postaci kierunków działań oraz planów i programów działania (w tym także zadań inwestycyjnych związanych z rozwojem uzdrowisk), a także założenia dotyczące wspólnej promocji sektora uzdrowiskowego. W dokumencie zostanie także zaproponowany system operacjonalizacji strategii.

Zadanie publiczne pn. „Opracowanie podstrategii w zakresie turystyki uzdrowiskowej w ramach działania „Podstrategie turystyczne – dzielenie się wiedzą” dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z umową nr 2025/0005/1867/UDOT/DT/BP/JKK z dnia 26 maja 2025 r.

Zapraszamy zainteresowane osoby oraz podmioty do włączenia się w proces tworzenia strategii.

Info i fot. SGU RP / PAP MediaRoom

Data publikacji: 25.07.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również