27. Wielka Gala Integracji za nami!

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią – znów spotkaliśmy się na żywo w Arenie Ursynów, by razem świętować. Hasłem, które przewodziło tegorocznej edycji była Miłość.

Wielka Gala Integracji jest największym świętem osób z niepełnosprawnościami w Polsce, w pełni dostępnym i przystosowanym do odbiorców ze szczególnymi potrzebami. Tegoroczna gala była pierwszym spotkaniem na żywo, po dwóch latach organizacji w trybie online – dlatego też obfitowała w wiele wzruszających momentów.

Hasłem, które przewodziło tegorocznej edycji była Miłość. – Wielka Gala Integracji to nasze największe wydarzenie w roku, nasz zlot gwiaździsty, w którym przecinają się najważniejsze wątki naszej misji. Wszystkie te wątki łączy jedno: miłość. To właśnie miłość jest energią, która napędza nasze działania, daje nam siłę, pomysły, wiarę w sens – mówiła Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 1 500 osób z całej Polski, a ponad 3 500 śledziło online poprowadzili: Bogumiła Siedlecka-Goślicka – znana jako Anioł Na Resorach, autorka kanału na YouTube i Instagramie, na którym dzieli się swoją pasją do wizażu, pokazuje codzienność i porusza tematy związane z niepełnosprawnością, Małgorzata Szumowska – liderka i dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna, aktywistka i wolontariuszka, Tomasz Wolny – dziennikarz i prezenter telewizyjny, prowadzący „Panoramę” i gospodarz „Pytania na śniadanie” oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji – Ewa Pawłowska.

Stypendium im. Piotra Pawłowskiego
Podczas Gali ogłoszono Laureata II edycji Konkursu Stypendialnego im. Piotra Pawłowskiego. Stypendium w wysokości 10 000 zł otrzymał 31 letni Patryk Grab – mieszkaniec DPS w Brzózie Królewskiej, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Jest członkiem Stowarzyszenia Dobry Dom oraz Pracownikiem Zakładu Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie. W 2020 r. był jednym z finalistów konkursu „Człowiek bez barier”. Autor kanału na YouTube „Całe życie na kołach” odbierając na scenie stypendium powiedział: -Pamiętajmy, to niepełnosprawność MY MAMY, a niepełnosprawność nie ma NAS.

Debata o miłości w działaniu
Wielka Gala Integracji to również wydarzenie, podczas którego omawiane i poruszane są ważne tematy społeczne. W trakcie trwającego panelu pn. „O miłości w działaniu” rozmawiali: Anna Paruch – blogerka, mama dwóch Wojtków, dzieci z niepełnosprawnościami, która mówiła o tym jak rodzicielska miłość do synów zmieniła ich życie; Katarzyna Cimoch – architektka, która projektuje architekturę, sprzyjającą relacjom bez wykluczeń opowiedziała o problemach architektonicznych i trudnościach wynikających z tych barier oraz minister Paweł Wdówik – pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, który podkreślał, że niepełnosprawność nie ma barw politycznych i jako społeczeństwo musimy budować sojusze ponad różnicami i podziałami.

Medale Przyjaciel Integracji
Podczas Gali, tradycyjnie zostały też wręczone Medale Przyjaciel Integracji – wyróżnienia, które przyznawane są od 1997 roku organizacjom firmom i osobom, wyróżniającym się otwartością oraz działalnością na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku wyróżnienia otrzymali: Piotr Maria Śliwicki, kierujący sopocką grupą towarzystw ubezpieczeniowych Ergo Hestia od początku jej istnienia. Mecenas i pomysłodawca wielu przedsięwzięć w zakresie inkluzywności społecznej oraz zwiększania wrażliwości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, m.in. fundacji Integralia; Izabela Sopalska – założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa. Trenerka, działaczka społeczna, ekspertka w grupach doradczych na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami, która wraz z Fundacją od pierwszych dni wojny w Ukrainie wspiera uchodźców z niepełnosprawnościami organizując zbiórki środków higienicznych i sprzętu medycznego. Trzecim Laureatem Medalu został Tomasz Wolny – wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w plebiscytach i konkursach za swoją działalność dobroczynną i charytatywną, od 2016 prowadzi Wielkie Gale Integracji. Podczas wręczania Medalu usłyszał słowa podziękowania za lata współpracy, a z okazji urodzin zgromadzeni w warszawskiej Arenie Ursynów zaśpiewali mu gromkie „sto lat”.

Muzyczne gwiazdy
Wielkiej Gali Integracji jak zawsze towarzyszyły występy artystyczne. W tym roku na scenie wystąpili Paulina i Bartek Gruszeccy – śpiewające małżeństwo, które połączyła miłość do muzyki. Uczestnicy I. edycji programu „Śpiewajmy Razem All Together Now” wykonali m.in. piosenkę “Shallow”. Goście mogli również obejrzeć występ taneczny w wykonaniu Joanny i Dariusza Popławskich, Mistrzów Świata w stylu latynoamerykańskim, a także Vice Mistrzów Świata w stylu standardowym turniejów dla osób niewidomych.

Muzyczną gwiazdą wieczoru był Piotr Cugowski, który od 2019 roku prowadzi działalność solową; wcześniej tworzył zespół Bracia, z którym wydał 6 albumów studyjnych. Jeden z najbardziej charyzmatycznych osobowości wokalnych i najciekawszych głosów polskiej sceny muzycznej.

27. Wielką Galę Integracji, która odbyła się 5 listopada 2022 roku, w Arenie Ursynów można obejrzeć jeszcze raz na kanale Youtube: 27. Wielka Gala Integracji 2022

Wielka Gala Integracji odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Partner instytucjonalny: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Partnerzy: BNP Paribas, Coloplast, Peugeot, Polpharma, PKP IC, Quad, GP Battery

Partner technologiczny: Orange Polska

Patronat medialny: TVP, Program 1 Polskiego Radia, Polskie Radio RDC, portal Niepelnosprawni.pl

Zobacz galerię…

Info: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, fot. Marta Kuśmierz

Data publikacji: 08.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również