82 proc. polskich seniorów ma konto internetowe w banku

…a co trzeci robi zakupy i za nie płaci online – wynika z badania „InfoSenior 2023”. Ponad połowa osób starszych negatywnie jednak ocenia swój poziom wiedzy dot. bezpiecznego korzystania z sieci, w tym bankowości internetowej.

Coraz więcej polskich seniorów korzysta z usług bankowości internetowej, jednak najpopularniejszym produktem bankowym wśród osób starszych pozostaje tradycyjny rachunek osobisty, którego posiadanie deklaruje 95 proc. respondentów powyżej 60. lat – wskazali autorzy badania „InfoSenior 2023” przeprowadzonego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) we współpracy ze Związkiem Banków Polskich (ZBP).

Według badania seniorzy korzystają też z kart płatniczych (84 proc.) i rachunków oszczędnościowych (44 proc.). Z kolei 82 proc. badanych ma konto internetowe w banku, a 75 proc. – opłaca większość swoich zakupów kartami płatniczymi, przy czym co trzeci za e-zakupy płaci online.

Przeszło połowa seniorów uczestniczących w badaniu negatywnie oceniła swój poziom wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z internetu, w tym bankowości internetowej, a 55 proc. z nich deklaruje podstawową wiedzę w tym zakresie.

Wśród osób powyżej 60. roku życia głównym źródłem czerpania wiedzy o cyberbezpieczeństwie są media (65 proc.). Seniorzy takie informacje uzyskują też od pracowników instytucji finansowych (28 proc.) i od rodziny (27 proc.).

Autorzy badania przypomnieli też o tym, że ważne jest promowanie wiedzy o bezpieczeństwie w sieci i cyberzagrożeniach wśród seniorów. „Często nie są oni zaznajomieni z najnowszymi metodami i zagrożeniami w cyberprzestrzeni, co czyni ich bardziej podatnymi na oszustwa” – wskazano w informacji WIB i ZBP. Zwrócono uwagę, że finansowa edukacja jest kluczowa dla zapewnienia seniorom bezpiecznej i stabilnej przyszłości finansowej.

Badanie przeprowadził na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości w styczniu br. Instytut Badań Pollster na próbie 525 osób powyżej 60. roku życia w ramach projektu Aktywny Senior i kampanii Warto Bezgotówkowo. (PAP)

Magdalena Jarco, fot. pexels.com

Data publikacji: 20.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również