„Aktywny Rodzic” przyjęty przez Radę Ministrów

9 kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka „Aktywny rodzic”. To rozbudowana wersja tzw. babciowego, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej kierowane przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.

„Aktywny Rodzic” to rozwiązanie kompleksowe. Jeśli mama lub tata wrócą do pracy i zechcą skorzystać z opieki żłobkowej – otrzymają na to środki. Jeśli zdecydują się skorzystać z opieki niani lub członka rodziny – również dostaną na to środki. Spokojni o dziecko i własne plany będą mogli wrócić do pracy, rozwijać się, budować własną przyszłość w poczuciu bezpieczeństwa. Jeśli rodzic podejmie decyzję o pozostaniu w domu z maluchem, także otrzyma wsparcie, tak ważne w budżecie domowym w momencie, gdy pojawiają się w nim potrzeby dziecka.

– Każde dziecko w Polsce do 35. miesiąca życia włącznie będzie mogło liczyć na pomoc państwa, bez wyjątku – mówił podczas konferencji prasowej Donald Tusk.

– To program, który sprzyja wolności wyboru. Jeśli rodzice zechcą powierzyć dziecko babci, dziadkowi, członkowi rodziny, niani i wrócić do pracy, dostaną wsparcie państwa. Jeśli wolą posłać dziecko do żłobka, również dostaną wsparcie. Jeśli jednak preferują bardziej tradycyjny model i chcą zostać z dziećmi w domu, także dostaną wsparcie. Opieka nad dzieckiem to ważna praca na rzecz społeczeństwa i państwa – podkreśla ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

– Program obejmie nie tylko tych rodziców, którzy zdecydują się powrócić do aktywności zawodowej po wejściu w życie ustawy, ale także rodziców, którzy już są aktywni. Pracę należy doceniać a rodzinę należy wspierać – dodaje szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.  Dajemy rodzicom wybór i upraszczamy cały system świadczeń, aby był on dostępny, zrozumiały i intuicyjny – zaznacza wiceministra Aleksandra Gajewska.

Program „Aktywny Rodzic”
Program zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3:
– aktywnie w żłobku – do 1500 zł
– aktywni rodzice w pracy 1500 zł (tzw. babciowe)
– aktywnie w domu (500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego).

Dofinansowanie opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością będzie wyższe – to 1900 zł w wariantach „aktywnie w żłobku” i „aktywni rodzice w pracy”.

Jeśli rodzice zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane przez państwo (do wysokości podstawy nie wyższej niż 50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę).
Rozwiązanie pozwoli np. na coroczną waloryzację wysokości emerytury babci, zatrudnionej na umowę uaktywniającą.
Zawarcie umowy uaktywniającej nie będzie jednak warunkiem otrzymania świadczenia.

Planuje się, iż rozwiązanie to wejdzie w życie od 1 października br.

Projekt „Aktywny Rodzic” trafi teraz do prac legislacyjnych w parlamencie.

Projekty MRPiPS przyjęte przez Radę Ministrów
„Aktywny Rodzic” to  czwarty z rzędu zaaprobowany przez Radę Ministrów projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
.- Doprowadzamy ważne dla Polaków tematy do końca. Konstruktywnie współpracujemy w ramach koalicji i będziemy to robić dalej – zaznacza szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
Roczny koszt zaproponowanych rozwiązań wyniesie 8,9 mld zł.

Info i fot.: gov.pl, oprac. rhr/

Data publikacji: 10.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również